„Právě v nejhorších dobách se objevují ty nejkrásnější projevy lidství a solidarity. Upozorňuji, že Cheb a saský Tharandt historicky nic nespojuje a s panem starostou Ziesemerem jsme se nikdy nepotkali. O to je jeho dopis úžasnější...“ připsal starosta Jalovec komentář k Ziesemerovu dopisu, který sdílí na svém twitteru.
V něm starosta saského města píše, že o kritické situaci v Chebu se dočetl v saském deníku Sächsische Zeitung. „Článek na nás hluboce zapůsobil a nesmírně nás zde všechny zasáhl.“
Jalovcovi a zaměstnancům nemocnice popřál mnoho sil do dalších těžkých dnů. „Jménem všech občanů města Tharandt, jakož i jménem tharandtské Městské rady chci vám, milý kolego Jalovče, zaměstnancům vaší městské správy, všem lidem v partnerském městě Chebu a zejména lékařům a zdravotnickému personálu popřát sílu a vytrvalost,“ pokračuje Ziesemer ve svém psaní.
„V našich myšlenkách jsme s vámi a doufáme, že toto nesmírné utrpení co nejrychleji pomine,“ doplnil.
Zároveň připomněl, že saský premiér nad situací v Česku vyjádřil rovněž lítost a nabídl tuzemské vládě pomoc. „Saský ministerský předseda Michael Kretschmer nabídl vaši zemi pomoc. Jsem mu za to vděčný. Lidé v Sasku jsou po vašem boku,“ zněla slova podpory starosty saského města, jenž závěrem popřál všem mnoho zdraví a brzké překonání koronavirové krize.
Právě v nejhorších dobách se objevují ty nejkrásnější projevy lidství a solidarity.
— Antonín Jalovec (@AntoninJalovec) February 25, 2021
Upozorňuji, že Cheb a saský Tharandt historicky nic nespojuje a s panem starostou Ziesemerem jsme se nikdy nepotkali. O to je jeho dopis úžasnější... ?????? pic.twitter.com/2nPwlJfTfd
Zatímco u západních sousedů sklízí Jalovec obdiv, od člena české vlády se dočkal především velké kritiky.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek v Senátu hájil tzv. pandemický zákon, který po dohadech nakonec s malými úpravami horní komorou prošel. Po jeho výstupu některým senátorům zůstala hořká pachuť v ústech poté, co se Blatný opřel do starosty Chebu. Senátor Miroslav Plevný po šéfovi resortu zdravotnictví dokonce v otevřeném dopise žádá omluvu.
Ministr se na půdě horní komory Parlamentu věnoval i otázce převozu českých pacientů do Německa, kolem které je podle jeho slov mnoho nepravdivých informací, jež se bohužel šíří jako lavina. Upozornil, že pravidelně komunikuje s německým ministrem zdravotnictví, kdy v současné době nám nabízí Sasko devět lůžek a zhruba deset případně v Bavorsku.
„Žádné z těchto lůžek není v žádné z příhraničních nemocnic, prosím, takže jen abychom si nalili čistého vína. Takže místo toho, aby se pacient zavezl do Prahy, tak se zaveze do nějakého vnitrozemského města v Německu. Tak ať si každý udělá obrázek o tom, jestli je to dobře, nebo špatně,“ vysvětloval, že v Německu stejně jako u nás v řadě JIP, zejména v saských zemích, je volná lůžková kapacita i pod 10 procent.
„To je to, co já jsem říkal i v Chebu, že jsme členy EU a nesmíme se chovat ke svým partnerům takto sobecky. Já prostě nechci, aby český nemocný občan, když to nebude nezbytně nutné, zabíral místo nemocnému německému občanovi ve chvíli, kdy jejich JIP je plnější než naše JIP, a priori když vím, že pravděpodobně ten transport od hranice bude srovnatelný s tím, jak daleko pojede člověk uvnitř ČR,“ zdůraznil Blatný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab