Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.
„Pokud jde o tu mimořádnou schůzi, já bych byl rád, kdyby na ní koalice postupovala společně, takže na zítra (středu) odpoledne nebo večer jsem svolal jednání koalice a chci se domluvit na společném postupu,“ řekl k tomu dnes Sobotka. Někteří koaliční poslanci – lidovci i sociální demokraté – už přitom dali najevo ochotu mimořádnou schůzi podpořit.
„Je logické žádat vysvětlení v této věci, která je hodně spletitá,“ uvedl dnes také Sobotka. Babiš by podle něj měl dát veřejnosti k dispozici veškeré informace o případu. Ministr by neměl nic zamlčovat, míní. Zároveň ale premiér varoval před tím, aby se politici měnili ve vyšetřovatele, státní zástupce nebo soudce. Zdůraznil také, že věc vyšetřuje policie i evropské orgány.
Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 000 korun plus odpovídající penále.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk