OKD musí zvládat platit, i když je v insolvenci, tvrdí úřady

05.05.2016 14:45 | Zprávy

Černouhelná společnost OKD musí i po případném vyhlášení insolvence dál zabezpečovat své doly proti haváriím, odvádět platby za vytěžené uhlí a provádět rekultivace. Pokud by za uhlí neplatila, mohl by jí stát odebrat dobývací prostor. Vyplývá to z materiálu, který pro vládu na pokyn ministerstva průmyslu a obchodu vypracoval Český báňský úřad. K případnému prodeji firmy i s doly je potřeba souhlas báňské správy, píše se v dokumentu. OKD na sebe podala insolvenční návrh v úterý, ostravský krajský soud o něm zatím nerozhodl.

OKD musí zvládat platit, i když je v insolvenci, tvrdí úřady
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Důl Paskov

Povinnosti OKD vyplývají podle báňské správy z horního zákona a navazujících předpisů. "Mezi zásadní povinnosti patří předcházení nebezpečným stavům a haváriím, platba úhrad z dobývacích prostorů a vydobytých nerostů, povinnost provést zajištění dolů nebo jejich likvidaci při přerušení nebo ukončení dobývání, provést sanace a rekultivace těžbou zasažených území, nahradit škody způsobené svou hornickou činností," uvedl báňský úřad.

Báňská správa může podle dokumentu pro vládu vynucovat povinnosti OKD pokutami. Pokud by firma neplatila za dobývací prostor a vytěžené uhlí, mohly by úřady firmě dobývací prostor odebrat.

Báňský úřad v materiálu pro vládu upozornil, že pokud by firma přestala své doly zabezpečovat proti haváriím, může v nich už po několika dnech vzniknout výbušná atmosféra a také se mohou postupně zatápět. "V takovém případě je reálné riziko ohrožení životního prostředí. Situace by musela být řešena postupem podle zákona o krizovém řízení," uvedl báňský úřad.

Pokud by se insolvenční správce rozhodl pro prodej OKD i s doly a dobývacími právy, musí s převodem dobývacího prostoru vyslovit předchozí souhlas obvodní báňský úřad. Vydá ho, pokud bude kupec dolů schopen plnit povinnosti podle horního zákona a další legislativy, napsal báňský úřad.

Společnost OKD, jejímž majitelem je NWR, se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je ztrátová. Podnik, který včetně dodavatelských firem dává práci zhruba 12.500 lidí, dluží podle insolvenčního návrhu více než 17 miliard korun, jeho majetek přitom nedosahuje ani sedmi miliard. Pokud by OKD nevyplácela mzdy a odstupné, převzal by to podle zákona stát, řekl dnes ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj firmě dojdou peníze nejspíš už v červnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi věřili ve zlevnění potravin. A pak dostali ránu

14:30 Češi věřili ve zlevnění potravin. A pak dostali ránu

Jak jsou na tom ceny potravin rok od snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na 12 %? A co během u…