O svých požadavcích chce vedení svazu jednat s vládou a předsedy poslaneckých klubů. Pokud nebudou splněny, zváží výzvu obcím, aby přestaly vykonávat státní správu - tedy například, aby obce neorganizovaly volby do Evropského parlamentu. SMO to ve čtvrtek uvedl na svém webu.
„Považujeme za zásadní zamezit situacím, kdy se přijímají zákony a další právní normy bez projednání s obcemi," uvedl předseda SMO a primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). Podle zástupců svazu se totiž může stát, že až po schválení zákonů se zjistí, že obsahují problematická ustanovení, jež znesnadňují život těm, kteří je musí aplikovat.
Svaz měst a obcí nesouhlasí například s rozšířením kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), což jako poslaneckou novelu ústavy podpořila v lednu sněmovna v prvním čtení. Podle svazu by se zavedením nové úpravy mimo jiné zvýšila administrativní zátěž pro pracovníky měst a obcí, kteří musí při kontrolách poskytovat součinnost.
Svaz měst a obcí České republiky sdružuje 2522 obcí a měst. Celkem jich je v Česku přes 6200. V roce 2008 jako protipól SMO vzniklo Sdružení místních samospráv ČR, které hájí zájmy menších obcí a momentálně má přibližně 1100 členů. Samospráva v přenesené působnosti vykonává mnoho činností státní správy, na které od státu dostává příspěvek. Je to například vydávání občanských průkazů, vedení evidence řidičů, vydávání stavebních povolení a organizování voleb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk