„Zatím nebylo vydáno žádné osvědčení účastníka odboje či odporu proti komunismu, žádná žádost ani nebyla zamítnuta. Ze zákona vyplývají úkony, které jsme povinni učinit, takže vyřízení nějakou dobu trvá,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejška pro ČTK. Ministerstvo podle zákona potřebuje pro každou žádost vyjádření Národního archivu, Archivu bezpečnostních složek a Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.
Jednotlivé žádosti se velmi liší. „Zatímco někteří dokazují svou odbojovou činnost rozsudky a dalšími dokumenty, jiní místo o odbojové činnosti píší většinou o svých útrapách s komunistickými úřady, které s odbojem přímo nesouvisí,“ řekl náměstek ministra obrany Michael Hrbata.
Neúspěšní kandidáti se mohou proti rozhodnutí odvolat na etickou komisi. Ta se ještě sestavuje. První dva členy do ní zvolil Ústav pro studium totalitních režimů a na konci ledna vybere další dva Senát.
Uznaní bojovníci proti komunismu dostanou 100 tisíc a pozůstalí manželé obdrží částku poloviční.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš