Ochrana médií? Spíše naopak! Stovky francouzských médií bijí na poplach. Proti Bruselu

07.03.2024 17:37 | Zprávy

Ještě letos by mohl vstoupit v platnost tzv. Evropský akt o svobodě médií (EMFA), který má podle Evropské komise za cíl chránit svobodu a pluralitu médií v EU. Jenže podle francouzských novinářů by měl zákon v současné podobě přesně opačné vyznění a jeho přijetí by mohlo vést k cenzuře. O tom, jaké články a jaká média by porušovaly či neporušovaly pravidla, by přitom rozhodovaly velké světové vyhledávače a sociální platformy na základě svých algoritmů a svého údajně objektivního systému „měřítka důvěryhodnosti“. Přes 500 francouzských médií se tak postavilo proti.

Ochrana médií? Spíše naopak! Stovky francouzských médií bijí na poplach. Proti Bruselu
Foto: pxhere.com | CC0 Public Domain
Popisek: Ilustrační foto

V dubnu by měl vstoupit v platnost tzv. Evropský akt o svobodě médií (EMFA), který byl schválen Evropským parlamentem a Radou dne 15. prosince 2023 poté, co jej Evropská komise předložila dne 16. září 2022. Ten „akt“ by měl podle Evropské komise chránit svobodu a pluralitu médií v době, kdy se v oblasti médií a informací „objevují znepokojivé trendy“.

„Evropský akt o svobodě médií zavede nový soubor pravidel na ochranu plurality a nezávislosti sdělovacích prostředků v EU. Zajistí, aby média – veřejnoprávní i soukromá – mohla na vnitřním trhu EU snadněji působit přes hranice, bez zbytečného tlaku a s ohledem na digitální transformaci mediálního prostoru,“ uvádí k EMFA  Evropská komise s ohledem na údajné snahy o ovládnutí médií politickou mocí například v Maďarsku, nebo o šíření dezinformací.

Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků by měl chránit redakční nezávislost, novinářské zdroje a zajistit nezávislé fungování veřejnoprávních médií. Měl by také zvýšit transparentnost vlastnictví médií a chránit média před neoprávněným odstraňováním obsahu online ze strany velmi velkých online platforem. Za tímto účelem má být zřízena nová nezávislá Evropská rada pro mediální služby složená z vnitrostátních mediálních orgánů, které bude pomáhat sekretariát Evropské komise.

Finančně by se měla podporovat tzv. „demokratická média se zaměřením na investigativní žurnalistiku“ a veřejnoprávní média. Celý tento „evropský akt“ by měl být založen na měřítku důvěryhodnosti, což je monitor vytvořený organizací Reportéři bez hranic, v kombinaci s algoritmy sociálních médií a vyhledávačů. Všechna evropská média by tak byla „oznámkována“ na škále „důvěryhodnosti“.

Velké nadnárodní firmy jako Google, Microsoft, Facebook a další by tak vlastně měly rozhodující slovo v hodnocení evropských médií. „Poskytovatelé rozsáhlých on-line platforem by měli poskytnout funkci, která umožní poskytovatelům mediálních služeb prohlásit, že splňují určité požadavky,“ píše se v návrhu schváleného „aktu“ s tím, že tyto platformy se mají opírat o standardy JTI (Iniciativa za důvěru v žurnalistiku), které vytvoří Reportéři bez hranic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…