Ačkoliv se ODS v poslední době příliš nedaří, Vám osobně se v loňských komunálních volbách podařilo obhájit mandát. Čeho byste chtěl v tomto volebním období dosáhnout?
Náš zásobník investic je poměrně rozsáhlý. Chceme jít cestou postupných kroků, které pokryjí širší potřeby obyvatel Klatov. Nikoliv cestou jednoho velkého záměru, jenž spolkne většinou volných financí. A také neskrýváme, že naše priority ovlivňuje i to, zda na daný projekt lze získat dotaci nebo ne. Nepovažuji tento systém za ideální, spíše naopak. Za daleko lepší bych považoval, kdyby města a obce jasně věděla, s jakými prostředky mohou počítat a dle toho mohla reálně rozhodnout o svých záměrech. Evropské dotační možnosti pravděpodobně jednou stejně skončí a předpokládám, že realita pak pro mnohé nebude vůbec příjemná. Na druhou stranu nepokusit se získat dotační prostředky by bylo chybou větší. Také díky nim jsme mohli za poměrně krátkou dobu opravit či nově vybudovat významnou část městského majetku. Od toho denně a všemi používaného až po historické objekty, kulturní a sportovní zařízení.
Za podstatné považuji to, aby investice byly rozumným způsobem alokovány jak na město samé, tak i na jeho integrované obce. Jen v letošním roce bylo do komunikací v integrovaných obcích investováno na 30 mil. Kč. Pokračovat se chystáme v investicích do infrastruktury. Mám na mysli nejen komunikace, ale i vodohospodářské a teplovodní sítě, jejichž jsme majiteli. Část investic budeme opět směřovat do oblasti sportu a kultury. V této oblasti jsme připraveni se i spolupodílet na jednotlivých investičních akcích. V minulosti tak prohlédlo nejedno sportoviště, před pár týdny díky spolupráci s „Plzeňským krajem“ i klatovské divadlo. Pro budoucí rozvoj města nejen s ohledem na investory-zaměstnavatele, ale i z pohledu zvýšení jeho turistické atraktivity je zcela zásadní tvorba nového územního plánu a zlepšení dopravní napojení směrem k dálnici. Územní plán máme v rukou sami. Zastupitelé o něm rozhodnou pravděpodobně v roce příštím. Obchvat Klatov a další úpravy na silnici I/27 Plzeň – Železná Ruda jsou však otázkou rozhodnutí státu. Jejich realizace je z našeho pohledu naprosto stěžejní a nezbytná.
Co nového plánujete ve městě v příštím roce?
V minulém roce, letos tomu nebylo jinak, jsme výrazně investovali do zateplení škol a mateřských škol, realizovali jsme dostavbu krytého plaveckého bazénu. Věnovali jsme se také úpravám ploch sloužících ke krátkodobému odpočinku. Krom zásadní revitalizace Hostašových sadů jsme zahájili i obnovu největšího městského parku - Mercandinových sadů. Jejich rozloha přesahuje 10 ha, práce proto budou rozděleny do více etap. Příští rok by měla proběhnout úprava části cestní sítě, osvětlení a pobytových trávníků. Dokončeny by měly být i hrací prvky pro nejmenší. Zázemí pro děti starší bude následovat v další etapě. Park bychom postupně chtěli učinit přívětivějším pro Klatovany i návštěvníky našeho města.
S investicemi úzce souvisí rozpočet. Víte již, jaký bude? A prozradíte nám to?
Stejně jako v minulých létech předložíme tento zcela zásadní dokument zastupitelům s velkou obezřetností. Rozpočet chceme udržet přebytkový.
Celkové příjmy předpokládáme na úrovni 370 mil. Kč, z toho příjmy daňové ve výši cca 250 mil. Kč. Oproti tomu plánujeme celkové základní výdaje ve výši 274 mil. Kč. Krom jednotlivých rozpočtových kapitol města zahrnují i příspěvky na provoz námi zřizovaných příspěvkových organizací (základní školy, mateřská škola, městská knihovna, technické služby,… ). Ve výdajích je zahrnuto též 20 mil. Kč na komunikace, díky nimž každý rok jsme schopni opravovat a postupně zlepšovat stav místních silnic a chodníků. 5 mil. Kč nás pak stojí zajištění veřejné dopravy.
Samostatnou kapitolou jsou investice. V první fázi budeme navrhovat investice ve výši 8 mil. Kč a o zbylých cca 72 mil pak povedeme diskuzi se zastupiteli. Zásobník investičních akcí je velmi bohatý. Zahrnuje zásadní infrastrukturní požadavky i „přání“ z oblasti kultury a sportu. Je jich o to více, že krom samotného města spadají pod Klatovy více než dvě desítky integrovaných obcí. Zdůrazňuji, že by bylo velmi nešťastné o všech akcích rozhodnout hned na počátku roku a zůstat bez finanční rezervy. A to minimálně ze dvou důvodů. Prvním je fakt, že po zkušenostech z dosavadního průběhu roku letošního nejsem úplným optimistou stran příjmů v rámci sdílených daní. Tím druhým je víra, že se rozběhnou nové dotační tituly. Chceme se pokusit uspět se svými projekty, a proto musíme být připraveni i na jejich spolufinancování.
V jaké finanční kondici je vlastně radnice?
Město je ve velmi dobré finanční kondici. Ostatně neříkáme to sami. Národním ratingem na úrovni Aa1.cz nás nedávno ohodnotila agentura Moody´s. Zdůraznila, že národní rating odráží obezřetný přístup vedení města k řízení rozpočtu, který se projevuje nejen v silných provozních přebytcích, ale i v celkově přebytkovém hospodaření. Rating zohledňuje také vysoké hotovostní rezervy města, které plně kryjí výši jeho zadluženosti. Při zmínce o ní bych rád zdůraznil, že se jedná o postupné splácení největší investiční akce v novodobé historii města. Před téměř deseti léty jsme provedli rozsáhlou rekonstrukci vodohospodářské infrastruktury ve výši přes 600 mil. Kč (cca 1,5 ročních příjmů města bez započítání úspěšných dotačních řízení). Tu jsme financovali z vlastních zdrojů, dotací a investičním úvěrem – ten nyní postupně splácíme. Finanční hospodaření je stabilní. Výše zmíněné přebytky hospodaření a hotovostní rezervy nám umožňují využívat dotační tituly včetně předfinancování jednotlivých projektů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková