Odborníci zhodnotili zpackanou spolupráci Gazdíka s Bělobrádkem: Jedna chyba za druhou

26.07.2017 17:58 | Zprávy

Rozpad koalice Starostů a nezávislých (STAN) a KDU-ČSL krátce před volbami přinese problémy oběma subjektům, shodli se dnes odborníci oslovení ČTK. Podle Lubomíra Kopečka spojenectví skončilo hlavně kvůli obavě lidovců z toho, že společně se Starosty nedosáhnou na desetiprocentní podporu voličů nutnou pro zisk poslaneckých mandátů. Kamil Švec vidí problém v tom, že koalice zanedbala propagaci.

Odborníci zhodnotili zpackanou spolupráci Gazdíka s Bělobrádkem: Jedna chyba za druhou
Foto: KDU-ČSL, STAN
Popisek: Logo koalice Lidovců a Starostů

Oba odborníci se domnívají, že STAN a lidovci měli potenciál dostat se do Sněmovny společně. „Stačilo by, kdyby vložili mnohem více energie do prosazování své nové značky, zviditelnění svých tváří a programu. Byla tam spousta zanedbané práce,“ uvedl Švec. „Za dva měsíce nestihli nic představit kromě loga a několika klipů. To je dost smutný obrázek té spolupráce,“ dodal.

Podle Kopečka se chyba stala hlavně v načasování, strany se měly spojit dřív než na začátku letošního roku. Předvolební průzkumy, které předpovídaly, že se koalice nedostane do Sněmovny, totiž podle něj na novou politickou sílu plně nereagovaly. Právě obavy z toho, že STAN a lidovci nedosáhnou na desetiprocentní podporu voličů, která by jim zajistila poslance, byly hlavním důvodem, proč lidovci z koalice vycouvali. „Výzkumů, které poměřovaly tento subjekt jako koalici, bylo strašně málo. Vlastně se z nich nic nedalo vyvodit,“ podotkl Kopeček.

Pro obě strany znamená rozpad koalice problém z hlediska volební strategie. Společně chtěly představovat „třetí sílu“. Tři měsíce před volbami musí oba subjekty hledat nový příběh, což je podle Kopečka v tak krátkém čase velmi obtížné. Švec doplnil, že problém může představovat i sestavení nových kandidátních listin.

Kopeček soudí, že lidovci kvůli odchodu Starostů přijdou o možnost posílit v těch regionech, ve kterých se jim obvykle nedaří. „Lidovci tím vlastně tak trochu rezignují na zisk mandátů v některých českých krajích,“ soudí odborník. Kopeček upozornil také na to, že lidovci si nemohou být jistí, že se do Sněmovny dostanou. Jejich výsledky se totiž stabilně pohybují okolo pětiprocentní hranice. Zůstat po volbách bez poslanců by podle Kopečka byl pro lidovce větší problém než pro STAN. Sněmovní volby jsou pro ně totiž ty nejdůležitější. Hnutí STAN se tradičně soustředí více na lokální úroveň.

Švec se naopak domnívá, že lidovci mohou být klidní, protože mají své věrné voliče. Do problémů se podle něj dostane spíše STAN, protože jejich voličská základna není stabilní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…