Odcházející rektor Jihočeské univerzity: Za mým koncem je i to, že jsem otevřeně kritizoval Zemana

12.03.2016 12:43 | Zprávy

Rektor Jihočeské univerzity (JČU) Libor Grubhoffer je přesvědčený o tom, že za jeho koncem ve funkci stálo mimo jiné to, že otevřeně kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Prezident podle něj štěpí národ na dvě skupiny. A stejně polarizovaná jako společnost je i akademická obec na JČU. Grubhoffer, jenž končí ve funkci rektora k 31. březnu, to řekl v rozhovoru s ČTK.

Odcházející rektor Jihočeské univerzity: Za mým koncem je i to, že jsem otevřeně kritizoval Zemana
Foto: archiv LG
Popisek: Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer

„Pan prezident měl vliv na jiné vlivné, na regionálně vlivné, a to je celá kaskáda nebo síť, které se nedá dost dobře čelit, ale musí se jí čelit,“ řekl Grubhoffer k tomu, co podle něj mělo vliv na volbu příštího rektora JČU. V čele univerzity stojí od roku 2012. Usiloval i o funkci pro druhé období, ale ve třech volbách neuspěl. V každé z nich zvítězil, ale nikdy nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů v akademickém senátu.

Můj nástupce je můj člověk

Ve čtvrté volbě Grubhoffer už nekandidoval. Uspěl v ní děkan teologické fakulty Tomáš Machula. „Jsem nadmíru spokojen, protože můj nástupce je můj člověk. A já pevně věřím, že tu cestu, kterou jsme započali, tak že v ní bude pokračovat,“ uvedl. Grubhoffer označil Machulu za velmi vzdělaného, chytrého a slušného člověka.

Současný rektor uvedl, že ve čtvrté volbě nekandidoval, jelikož neviděl šanci, že by mohl získat nadpoloviční většinu. Řekl, že přesně tušil, kteří zástupci jednotlivých fakult se akademickém senátu ve volbě vysloví pro něj a kdo bude stát na druhé straně.

Byl jsem zaskočen, jak těsné to bylo

Věřil však Machulovi. Ten nakonec ve druhém kole získal minimální potřebnou většinu 21 hlasů ze 40. „Byl jsem ale zaskočen tím, jak těsné to bylo,“ řekl Grubhoffer. Potvrdila se tím podle něj polarizace univerzity. „Naše celá společnost je rozdělená, a víme, kdo ji rozdělil, a není to rektor Jihočeské univerzity,“ řekl.

Přestože Grubhoffer svého nástupce ve funkci podporuje, nepočítá s tím, že kdyby mu Machula nabídnul nějakou pozici ve vedení univerzity, že by ji přijal. „Nemyslím si, že by to bylo správné řešení. Má role skončila a já se teď těším na další výzvy,“ řekl. Chce se naplno věnovat vědecké práci, kterou musel v posledních letech kvůli povinnostem rektora omezit.

Hodlá se také intenzivně věnovat Iniciativě pro evropské hodnoty, jejímž je členem a v níž kromě něj figurují mimo jiné Tomáš Halík, Martin C. Putna, Šimon Pánek nebo Štefan Füle. „Ještě stále máme demokracii, stále můžeme mluvit otevřeně, aniž bychom se museli bát. Ale když my, kteří si to uvědomujeme, nebudeme dostatečně hlasití, tak i toto ztratíme, poněvadž svoboda je nesmírně křehká,“ řekl Grubhoffer.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Není to pravda. Lži.“ Proč teď? Analytik zachytil nový útok na Jarka Nohavicu

8:53 „Není to pravda. Lži.“ Proč teď? Analytik zachytil nový útok na Jarka Nohavicu

TÝDEN V MÉDIÍCH Evropská unie si zahrává s ohněm, když hodlá regulovat aktivity amerických platforem…