Kov se bude v obcích třídit už od ledna, u bioodpadu tato povinnost platí od 1. dubna do konce října. O prodloužení času sběru se prý bude uvažovat, až se vyhodnotí, jak bude systém fungovat v letošním roce.
Zda budou dávat lidé bioodpad do hnědých popelnic, nebo odnášet do sběrného dvora, si určí obce samy
Obce si mohou zvolit, jak bude sběrná síť vypadat. Lidé mohou dávat bioodpad do hnědých popelnic, sbírat do pytlů nebo svých kompostů, nebo ho odnést do sběrného dvora. V případě bioodpadu je možné i zpracování v bioplynových stanicích či obecních a komunitních kompostárnách. Kolik má takových míst v obci fungovat, určeno není.
„Je plně v kompetenci obcí, jaký způsob třídění bioodpadu zvolí, jaký způsob třídění bioodpadu občanům nabídnou a jakým způsobem je o tom budou informovat," řekla ČTK mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
Bioodpad tvoří až polovinu komunálního odpadu
Systém shromažďování, sběru, přepravy a dalšího odstraňování komunálních odpadů si mají obce stanovit samy ve vyhlášce. Bioodpad přitom tvoří až polovinu komunálního odpadu.
Kovy a bioodpad podle ministerstva zpravidla končí na skládkách společně se směsným komunálním odpadem, čím méně by ho tedy skončilo v černé popelnici, tím méně budou obce platit za ukládání odpadů na skládky. Pravidla se nově upravují proto, aby se celkově snížilo množství odpadu.
V Praze využívá popelnice pro bioodpad osm tisíc domácností
Například v Praze množství odevzdaného bioodpadu stále roste, zájem je i o hnědé popelnice na bioodpad. Pražské služby evidují přes 8000 domácností a firem využívajících tyto popelnice. Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů, které se po městě přesunují podle harmonogramu.
Klatovy investují desítky milionů do stavby kompostovacích zařízení
Stotisícový Hradec Králové začal svoz rostlinné biomasy prostřednictvím takzvaných hnědých popelnic budovat před deseti lety, zapojeno je asi osm tisíc domácností. Služba je pro občany zdarma. Kompost se využívá následně při sázení stromů či zeleně ve městě. Klatovy chtějí naopak letos investovat desítky milionů korun do výstavby kompostovacích zařízení na zpracování biologicky rozložitelného odpadu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk