V německé sociální demokracii podle serveru deníku Bild panuje v posledních dnech dusná atmosféra. Tzv. semaforová koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených chce prosadit přísnější pravidla pro uprchlíky. Pokud už byl někdo zapsán v jiné bezpečné zemi, a přesto nakonec požádá o azyl v Německu, koalice dala najevo, že takového žadatele pošle z Německa pryč, a to co nejrychleji
A to je jen jedno z řady chystaných opatření.
Jenže to se ani trochu nelíbí části sociální demokracie. Rebelové hrozí, že zpřísnění imigračních pravidel nepodpoří. K rusým rebelům se mohou přidat i rebelové Zelení. Ani v druhé největší koaliční straně totiž zpřísnění imigračních pravidel nemá bezvýhradnou podporu.
Kritiků vládního nápadu je tolik, že by vládní návrh nemusel projít.
Kancléř Scholz však může proti rebelům tasit velmi ostrý meč. Může hlasování o balíčku spojit s hlasováním o důvěře vládě.
Poslanec německé sociální demokracie Michael Roth to vidí jasně. „Bude se hodně diskutovat (…) a pak budeme muset dosáhnout většiny. Jinak se s touto vládou už Vánoc nedočkáme. To musí být každému jasné,“ poznamenal Roth s tím, že diskuse uvnitř poslaneckého klubu ještě nejsou to samé, jako konečné hlasování v parlamentu, kde podle jeho názoru mohou sociální demokraté vládu udržet.
Dlouholetý starosta Tübingenu Boris Palmer, dnes nezávislý politik, který však byl dlouhá léta členem strany Zelených, nemá pro váhání části členů sociální demokracie pochopení. Připomněl jim, že v minulosti do Německa přišli lidé kdo ví odkud, od Afghánistánu až po severní Afriku, s kriminální minulostí. „Víme, že se z nich často stávají zločinci, ale nikdo je nezastaví a v určitém okamžiku se objeví nůž a najednou umírají lidé,“ poznamenal v narážce na množící se útoky nožem po celém Německu.
V závěru srpna např. došlo k útoku v Solingenu, kde útočník „arabského vzhledu“, jak ho popsal Bild, nožem zavraždil tři lidi a další zranil.
Podle Palmera politici tento vzorec dlouho popírali a teprve nedávno začali připouštět, že to tak opravdu může být. A skutečnost, že přísnější azylová opatření jsou nyní v SPD znovu zpochybňována, je pro něj „velmi těžko pochopitelná“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.