EU na konci roku 2020 dospěla k investiční dohodě s Čínou. Podle časopisu Foreign Policy dává tato skutečnost nahlédnout do myslí německé kancléřky Angely Merkelové. Ukazuje, jak vlastně Angela Merkelová uvažuje.
Kdo by čekal nějaké obavy z autoritářských praktik a strach o osud utlačované ujgurské menšiny, podle jednoho z diplomatů a dlouhodobých spolupracovníků by se pletl. Merkelová si prý pamatuje, že Čína pomohla zadluženým státům EU v časech finanční krize před více než deseti lety a dovolila Němcům vyvážet jejich zboží na svůj trh, čímž pomohla udržet německou ekonomiku v chodu i v obtížných dobách. „Na to nezapomněla,“ prozradil diplomat.
Merkelová si je prý také vědoma hospodářských úspěchů Číny a obdivuje je.
„Načasování dohody, po roce eskalujícího napětí mezi Evropou a Čínou a jen několik týdnů před inaugurací nově zvoleného prezidenta USA Joea Bidena, vypadá přinejmenším divně. Je těžké nepovažovat to za geopolitický dar Pekingu a facku nastávající Bidenově administrativě,“ poznamenává publicista Noah Barkin v textu pro Foreign Policy.
Podle Barkina stačí sledovat dlouhodobý přístup k Číně a hned bude jasné, že je jednání s nejlidnatější komunistickou zemí otevřená. Navzdory tlaku členů vlastní strany prosazuje povolení přístupu čínské společnosti Huawei na německý trh a vybudování 5G sítí.
Jak již bylo řečeno, vedou ji k tomu ekonomické důvody. Je si vědoma toho, že si Německo nemůže dovolit pošramotit vztahy s Čínou, i když jde o komunistickou zemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp