„Obama udělal mnohem víc proto, aby se stal Vladimir Putin ještě silnějším vůdcem a jeho země globální mocností. Byť americký prezident horoval pro sankce a izolaci Ruska po anexi Krymu, Putin si z něho nic nedělá. To platí i v případě kauzy Edward Snowden, uniklých e-mailů amerických demokratů či dodávky systému vzdušné obrany Íránu, který by mohl být v budoucnu použit pro ochranu jaderných zařízení,“ píše Peek.
Podle Peek ukázal Putin mnohokrát, že má nad Obamou navrch. „Média to však ignorují a místo toho se zabývají údajným obdivem a vazbami Trumpa na Rusko. A to jenom proto, že Trump na shromáždění v nadsázce vzkazoval Rusku, ať jeho hackeři dohledají 30 000 e-mailů, které Hillary Clintonová odstranila po svém odchodu z ministerstva zahraničí. Vedle toho potom Trump v jednom z rozhovorů vyjádřil obdiv k Putinovým vůdcovským schopnostem. To médiím stačilo.“
Celý text z webu Fox News jde ZDE.
„Výše zmíněné se jeví vzhledem k Obamově nečinnosti v souvislosti s konfliktem v Sýrii jako naprosto nepodstatné. Obama na konci roku 2012 důrazně varoval syrského prezidenta Bašára Asada před použitím chemických zbraní. Asad použil proti svým vlastním lidem sarin a Obama místo vyřešení problému vše nechal na Putinovi. Po anexi Krymu zase Obama sliboval hlubokou izolaci Ruska. Ve skutečnosti se v příštích měsících setkal ministr zahraničí John Kerry se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem více než dvacetkrát.“
Podle Peek si Obama tehdy nemohl dovolit izolovat Rusko, protože prohrával i s Islámským státem a jeho popularita klesala. „Prezident proti teroristické organizaci nařídil ofenzivu, ale bombardéry se vrátily zpět na základny se 75 % své munice na palubě, protože se obávaly civilních obětí. Islámský stát stále rostl a prosperoval, takže se Obama rozhodl přenechat iniciativu Putinovi. Po ruské invazi do Sýrie se začalo území Islámského státu zmenšovat a Obamova obliba začala opět růst.“
Přes svoji kritiku Obamy je také Peek přesvědčena, že by měl být Putin zastaven. „Klíčovým krokem v tomto úsilí je omezit závislost Evropy na ruském zemním plynu. Evropským příjemcům by mohly dodávat břidlicový plyn Spojené státy,“ navrhuje Peek a v závěru svého textu konstatuje, že Putinovi se podařilo překonat obtížnou ekonomickou situaci i nepřízeň Evropy a Spojených států. „Dokázal zmanipulovat Baracka Obamu a zajistil si tak klíčovou pozici v rámci mezinárodního společenství. Putin prostě žádného Trumpa nepotřebuje,“ míní Peek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro