Odmítáme obhajobu a podporu fašismu na Ukrajině a přípravu na válku, rozpálili se čeští komunisté

30.11.2018 12:25 | Zprávy

Komunistům, kteří podporují menšinový kabinet hnutí ANO a sociálních demokratů, se nelíbí postoj ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři. Česká diplomacie je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům a zájem České republiky ji příliš nezajímá, uvedlo dnes v prohlášení širší vedení KSČM. Válečný stav vyhlášený Ukrajinou je podle něj zřetelným krokem ke spuštění válečného konfliktu.

Odmítáme obhajobu a podporu fašismu na Ukrajině a přípravu na válku, rozpálili se čeští komunisté
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

„Není v zájmu lidu Ukrajiny ani Ruské federace rozpoutat válečný konflikt. Odmítáme neustálou obhajobu, skrytou či otevřenou podporu fašismu na Ukrajině a přípravy na válku,“ uvedli komunisté.

Postojem Česka k situaci v Azovském moři se ve čtvrtek zabývala vláda, žádné usnesení nepřijala. Petříček zopakoval postoj české diplomacie z úterý, podle kterého je blokování plavby Kerčským průlivem ze strany Ruska hrubým porušením mezinárodního práva.

Ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad eskalací napětí u Krymu a odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím, vyzvalo k zachování volného přístupu do Azovského moře, respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny a k okamžitému propuštění zajatých námořníků a plavidel.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zadržely v Černém moři tři jeho lodě. Ruská tajná služba FSB, pod niž spadá i pohraniční stráž, později informace o zadržení lodí u poloostrova Krym potvrdila. K jejich zastavení použila zbraně, zraněni byli tři ukrajinští námořníci. Ruské ministerstvo zahraničí pak obvinilo Ukrajinu, že úmyslně vyprovokovala incident s cílem vytvořit základ pro nové sankce namířené proti Rusku. Ukrajina v reakci na incident vyhlásila válečný stav.

„Výjimečný stav povede na Ukrajině k výraznému omezení lidských práv a svobod včetně volebního práva, poslouží k upevnění moci dnešních polofašistických skupin a k další eskalaci napětí s Ruskou federací, především v zájmu USA a k dalšímu odůvodnění přítomnosti NATO,“ míní komunisté.

Přidali se tak na stranu prezidenta Miloše Zemana, který kritizuje nedávno jmenovaného Petříčka za diplomatické chyby. Vůči Petříčkovi se vymezil i premiér Andrej Babiš (ANO). Nelíbilo se mu, že před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji k hlasování o nedůvěře řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale nevidí důvod, aby se v koalici Petříčkova pozice ve vládě řešila. Sám je s ministry ČSSD spokojený a žádné změny nechystá, řekl v pondělí. Podle koaliční dohody přísluší navrhovat ministry za sociální demokracii právě předsedovi strany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová doba v ČT: Prý nebyl objektivní, tak skončil. Souček dělá změny

9:58 Nová doba v ČT: Prý nebyl objektivní, tak skončil. Souček dělá změny

Generální ředitel České televize Jan Souček ukončil spolupráci s režisérem Martinem Markem kvůli jeh…