Volební výbor Sněmovny v úterý skoro celý den poslouchal 35 uchazečů o členství v Radě České televize při veřejném slyšení a krátce po něm rozhodl o finalistech, z nichž nové radní bude vybírat celá Poslanecká sněmovna. „Při poslední volbě v březnu se poslancům podařilo zvolit do Rady ČT jen jednoho člena, bývalého šéfa TV studia Ostrava Ilju Racka. V Radě ČT jsou v současné době čtyři volná místa na plný mandát a jedno na zkrácený mandát do roku 2026. Pohovorů se ve středu zúčastnilo 35 zájemců. ‚Slavný‘ ex-radní Zdeněk Šarapatka, největší obhájce všech kroků, včetně těch těžko vysvětlitelných, generálního ředitele Petra Dvořáka, na slyšení nepřišel. Rozhodl se prý veřejného slyšení nezúčastnit, protože si údajně ‚koalice již vybrala, koho do Rady chce‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
To považuje ze strany Zdeňka Šarapatky za velice zvláštní „coming out“. „Podle zákona Sněmovna vybírá členy Rad veřejnoprávních audiovizuálních médií – ČRo a ČT – z návrhů předložených společenskými organizacemi na základě jmenovitě nepolitického klíče. Šarapatka nám tedy asi sděluje, že Sněmovna nedodržuje zákon a má už politicky rozhodnuto. Zajímavé… Nebo že by se prostě jen bál další blamáže, že po všech svých agresivních výpadech, článcích a vystoupeních prostě nebude mít šanci, aby ho tam Sněmovna znovu dosadila a pak poslouchala jeho těžko skousnutelné výroky? Šarapatka to prostě ve své aktivističnosti přepálil. S jakobíny nechce mít žádná usedlá a o stabilitu usilující vrchnost nic společného, o tom něco víme z historie,“ podotýká mediální analytik.
Aktivní cenzor veřejného mínění prověří soudnost poslanců
Do finále na místo po Haně Lipovské s mandátem do 27. května 2026 byli vybráni Jakub Končelík, politolog a spoluzakladatel vysoké školy CEVRO Institut, která je spojena s politiky ODS, Ladislav Mrklas a Jan Svačina. „O plnohodnotný šestiletý mandát se budou ucházet bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek, bývalá členka vysílací rady Milada Richterová a bývalý šéf zpravodajství České televize Karel Novák. Spolu s nimi pak Luboš Beniak, Vratislav Dostál, Bohuslav Fliedr, Bohumil Kartous, Kamil Machart, Jan Mikuláštík, Tomáš Řehák, Petr Šafařík a Jiří Voráč. To je velmi pestrá sešlost. Po mém soudu nejoprávněnější umístění má Karel Novák, který má z působení v České televizi dlouholeté zkušenosti a byl by to muž na svém místě,“ míní Petr Žantovský.
Naopak Vlastimila Ježka a Miladu Richterovou vnímá jen jako dlouholeté zasloužilé trafikanty, ale alespoň s mediální praxí v zádech. „Bizarní je opětovná snaha vkročit podruhé do téže vody, kterou předvádějí ex-členové Rady ČT Voráč a Dostál. V obou případech jde o značně excentrické osobnosti s těžko odhadnutelnou mentalitou. Nejděsivější je však kandidatura ‚elfa‘ Boba Kartouse, zaměstnance pražského magistrátu, resp. jím zřízeného ‚inovačního institutu‘ a aktivního cenzora veřejného mínění. Honba za funkcemi bývá u těchto typů zpravidla pouhým projevem příjmové nenasytnosti. Kartous jako osoba nemůže České televizi přinést nic jiného než trable. Snad budou mít poslanci dost soudnosti, aby to nedopustili,“ věří mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník