Jak píše server Politico.eu, Emmanuel Macron chtěl v těchto volbách porazit krajní pravici a získat mandát občanů pro svou politiku. A selhal na obou frontách. Jeho hnutí En Marche! a další strany, s jejichž podporou kandidoval, má o jeden procentní bod horší výsledek než Národní shromáždění Marine Le Penové.
Macron byl v těchto volbách velmi aktivní. Le Penová prohlásila, že se z prezidenta stal lídr kandidátky a volební manažer, takže se z voleb stává referendum o Macronově vládě. „Beru to, ale pak to znamená, že se musí zachovat jako generál De Gaulle; když prohraje, tak bude muset odstoupit,“ řekla.
Není tedy překvapením, že po své výhře Marine Le Penová vyzvala prezidenta, aby vyhlásil nové parlamentní volby, informuje americký Breitbart. Stejně se vyjádřil Jordan Bardella, 23letý lídr kandidátky Národního shromáždění do europarlamentu: „Prezident nebude schopen vládnout proti vůli Francouzů ve druhé půlce své pětiletky, proto ho žádáme, aby rozpustil parlament.“
K tomu se francouzský prezident zřejmě nechystá. I když francouzský premiér řekl, že prohlašovat druhé místo za vítězství opravdu nelze, představitelé strany argumentují, že prezidentova strana ve volbách v jeho volebním období většinou ztrácí, že se tedy nejedná o vysloveně Macronův problém. Dva z nich prý dokonce připustili, že vzhledem k uspokojivému výsledku se již neuvažuje o dalších rošádách na pozicích ministrů.
Pozitivní je prý i výsledek francouzských Zelených, kteří s 13 procenty skončili třetí. „Z výsledků je jasné, že životní prostředí Francouze opravdu zajímá,“ řekla ministryně pro evropské záležitosti z Macronovy vlády a dodala, že právě toto téma je na vysoké příčce Macronova zájmu a se Zelenými bude moct spolupracovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas