Odvolaný Fuksa: Premiér potírá svobodnou diskusi

08.10.2011 14:43 | Zprávy

Ze zákulisí ODS vymizela diskuse. Takové vysvědčení největší vládní straně vystavil odvolaný ministr zemědělství Ivan Fuksa. Jeho výtka vůči premiéru Nečasovi je jasná: „Jakmile kdo sdělil svůj názor jiný, než je názor pana premiéra, tak pan premiér v tu ránu mluví o sypání písku do soukolí a tak podobně,“ stěžoval si Fuksa v sobotním rozhovoru Lidových novin. Dodává, že v posledních měsících se na stranickém grémiu už jen oznamují pozice.

Odvolaný Fuksa: Premiér potírá svobodnou diskusi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Fuksa

Samotné odvolání z pozice ministra zemědělství trvalo podle Fuksy asi čtyři minuty. Premiér mu přitom odmítl sdělit jak jeho profesní nedostatky, tak i jméno jeho nástupce. Exministr se tak domnívá, že Nečasovu nespokojenost způsobila spíše jeho přímočarost a otevřený nesouhlas s některými premiérovými postoji. Fuksova podpora Petra Tluchoře, který v minulosti prý taktéž doplatil především na to, že příliš hlasitě kritizoval Víta Bártu, byla ostatně podle Fuksy spíše jen morální.

„Když na ministerstvo přišli socani, vyměnili tu přes 200 lidí, když sem přišel Petr Gandalovič, vyměnil tu hned první den 40 lidí. Já jestli jsem na ministerstvo se 650 změstnanci dosadil svých 15 lidí, tak je to hodně," zpochybňuje Fuksa Nečasovo tvrzení, že si kolem sebe shromažďuje své „opoziční křídlo".

Jak exministr podotýká, Mirek Topolánek se v tomto ohledu projevoval jako o poznání liberálnější předseda. „Topolánek nechodil kolem horké kaše, byl přímý, a když třeba pod ním bývaly drsné až hektické výměny názorů, přinášelo to jednak posun v názorové diskusi, jednak vyčištění vzduchu," vzpomíná Fuksa. Současný premiér je na druhou stranu oproti Topolánkovi svědomitější, vzdělanější a ochotný účastnit se třeba i jednání platforem na jednotlivých ministerstvech.

Ekotendr? Krok správným směrem

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…