Zpravodajství z rusko-ukrajinské války bylo až donedávna na Západě relativně jednostranné. Jak uvedl ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu, v případě války je situace jednoznačná a jasně daná. Tento pohled potvrzovala i řada západních akademiků, kteří už od loňského jara připouštěli, že ze strategických důvodů západní média přebírají takřka výlučně ukrajinskou propagandu, říká úvodem moderátorka pořadu Jana Bobošíková.
Všímá si však, že se tento postoj v západních médiích v poslední době proměňuje.
„V Aby bylo jasno jsme nahlédli do několika uznávaných zahraničních deníků a časopisů a přinášíme zprávy, které by byly ještě před několika málo měsíci nepředstavitelné,“ pokračuje Bobošíková.
Zatímco česká média informují o ukrajinské ofenzivě, rakouský deník Der Standard, dlouhodobě spolupracující s americkými The New York Times, vyslal do Kyjeva zvláštní korespondentku, která se zaměřila na ukrajinské muže, kteří nejsou na frontě.
„Počet studentů na Ukrajině prý meziročně vzrostl o 82 procent. Studenti navíc zestárli a jejich průměrný věk je v současnosti kolem třiceti let. Sami studenti přiznávají, že vysoká škola pro ně není místem studia, ale způsobem, jak se vyhnout mobilizaci a bránit svou zemi proti Rusku,“ pokračuje moderátorka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.