Nad nedělním referendem na Krymu se vznáší řada otazníků. Jeho samotné vyhlášení prý není právně podložené. A také je jen těžko představitelné, že by za situace, kdy ukrajinský Krym okupují jednotky ruské armády, mohlo být referendum považované za svobodné.
Právo zajímalo, zda má vůbec smysl zkoumat regulérnost referenda, když ho neuznává ani Česko, ani Evropská unie. „Tu misi organizuje nevládní organizace z Bruselu, a když jsem tu nabídku dostal, rád jsem ji přijal," říká ke svému angažmá Šarapatka.
To, zda referendum nakonec bude, či nebude schváleno, Šarapatka nechce předjímat. „Když to otočím: Nevidíte tam paralelu s Kosovem? I Kosované se rozhodli, že půjdou vlastní cestou,“ řekl Právu Šarapatka s tím, že tehdy také bylo porušeno mezinárodní právo. „Paradoxní na tom ale je, že v kosovském případě se k tomu náš establishment vehementně přihlásil,“ upozornil poslanec a dodal, že pokud referendum proběhne technicky v rámci regulí, ještě to neznamená, že Úsvit uzná jeho legitimitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr