Šabatová se postupem ministerstva školství při přezkumech maturitních zkoušek zabývá delší čas. „V roce 2016 jsem zahájila šetření, při kterém naši právníci analyzovali 500 náhodně vybraných spisů vedených ministerstvem ve věci přezkumů maturitních zkoušek. Z analýzy vyplynulo několik oblastí, které odporují zákonu,“ uvedla Šabatová v tiskové zprávě na webu úřadu.
Jde například o to, že při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle ombudsmanky tak není schopno zjistit objektivní průběh událostí, které má zkoumat.
Ministerstvo podle Šabatové maturantům také neposkytuje všechny materiály, z nichž při svém rozhodování vychází. V mnoha případech také nebyla rozhodnutí ministerstva podle ombudsmanky řádně odůvodněna, odpovědi byly šablonovité. Například rozebíraly, co maturant nenamítal, a jindy nereagovaly na konkrétní námitky.
„Ombudsmanka navrhuje vládě, aby uložila ministru školství, mládeže a tělovýchovy, aby ministerstvo uvedené nedostatky odstranilo,“ uvedla mluvčí. Vláda má vyrozumění ombudsmanky na programu jednání 18. července.
V této souvislosti ombudsmanka připomněla, že podání žádosti o přezkum maturitní zkoušky je obvykle prvním setkáním studentů s činností veřejné správy. Stát by proto měl mít zájem na tom, aby řízení proběhlo na náležité úrovni, s důsledným dodržením právních předpisů, judikatury a s důrazem na právo na spravedlivý proces.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab