Ombudsmanka a její zástupce Stanislav Křeček vyřídili loni 8 115 podnětů, v 513 případech zjistili pochybení, která se ve 488 případech podařilo napravit.
Největší nárůst počtu podnětů ale kancelář veřejného ochránce práv zaznamenala u příspěvků na péči, když jejich počet vzrostl o 57 procent. „Ministerstvu se v těchto případech nedaří zajistit plynulý výkon státní správy, není dostatek lékařů, kteří jsou schopni posoudit nárok na tento příspěvek, což způsobuje velké průtahy. Tyto případy jsou často velmi bolestné. Tlačíme na ministerstvo, aby přijalo opatření k nápravě tohoto stavu,“ řekla Šabatová.
„Počet podnětů se v posledních letech ustálil na počtu okolo 8 000, za minulý rok to bylo 8 152 podaných podnětů. Každoročně se však zvyšuje počet těch, které opravdu spadají do působnosti veřejného ochránce práv. Loni jich bylo 69 procent,“ shrnula Šabatová.
Klesl počet podnětů ohledně diskriminace, přesto kancelář veřejného ochránce práv zjistila diskriminaci ve 30 případech. Většinou se týkaly práce a zaměstnání a šlo například o diskriminaci z důvodu věku, rodičovství nebo zdravotního postižení.
Kancelář nyní předložila Poslanecké sněmovně deset doporučení ke změně právních předpisů, mezi nimi například zavedení povinnosti soudů zveřejňovat svá rozhodnutí ve veřejně přístupné databázi, zajištění možnosti dálkově nahlížet do spisu pro účastníky správního řízení nebo zrušení poplatku 10 000 korun za podání podnětu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk