Zkušenosti z dosavadního vývoje pandemie podle expertů z WHO ukazují, že stádní imunita není zatím řešením. Jejich konstatování potvrzují i další odborníci z prestižních univerzit. „Teoretické poznatky, které by mohly poukazovat na kolektivní imunitu, respektive zastavení šíření viru, jsou zřejmě nerealistické,“ řekl pro agenturu Reuters epidemiolog Olivier le Polain z WHO.
Podle expertů je však problém, že myšlenku stádní imunity jako cesty ven z pandemie je těžké potlačit. „Stádní imunity dosáhneme, až bude očkováno 60 % populace. To se nestalo. Pak se mluvilo o 80 %. Opět se to nestalo,“ řekl agentuře Reuters Francois Balloux, profesor výpočetní systémové biologie na University College London.
Původní text ZDE.
Imunita vůči nemoci navíc podle expertů rychle slábne. Imunitu proti opětovné nákaze omikron neposkytne, nejlepším nástrojem proti pokračování šíření pandemie je podle expertů z WHO očkování ve spojení s proděláním nemoci.
Odborníci na celosvětové zdravotnictví očekávají, že se koronavirus nakonec stane endemickým, bude trvale cirkulovat v populaci a způsobovat sporadické nárůsty. Výskyt viru omikron však vyvolal otázky, kdy přesně k tomu může dojít. „Dostaneme se tam, ale v tuto chvíli tam ještě nejsme,“ řekl Olivier le Polain z WHO.
Řešení vidí ve vakcínách, které jsou v současnosti ve vývoji a mají být účinné i proti potenciálním novým variantám, dodává Pasi Penttinen, přední odborník na chřipku z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.