Vedení pražského magistrátu, zachvácené totalitními manýry, hrubě ingeruje do kulturního programu Obecního domu a doporučí jeho vedení, aby zrušilo téměř již zcela vyprodaný koncert sopranistky Anny Netrebko.
Nekulturní náměstek primátora Jiří Pospíšil se byl – kvůli pražské kultuře! – poradit na ukrajinské ambasádě. Ukrajina ruskou sopranistku s rakouským občanstvím zařadila na svůj sankční seznam, což ale Evropská unie neučinila. My jsme přitom členským státem Evropské unie, což ideologicky kovanému, ale jak vidno kompletně desorientovanému Pospíšilovi zřejmě uniklo.
Anna Netrebko se dostala mezi mlýnské kameny studené války. Bývala viděna s Vladimírem Putinem, ale válku na Ukrajině odsoudila. Novodobým inkvizitorům to je však málo. Zřejmě chtějí, aby Putina proklela do sedmého pokolení do minulosti i budoucnosti. Nehrozí jí španělskou botou, palečnicemi nebo natahováním na skřipec, pouze jí chtějí znemožnit koncertovat, potažmo zničit kariéru a renomé, nepřizpůsobí-li se přímo vzorově.
Tyto totalitní manýry skutečně připomínají persekuci umělců v normalizaci, po okupaci Československa vojsky některých členských zemí Varšavské smlouvy, kdy museli vykazovat ideologicky nepomýlený profil, aby mohli koncertovat. A když se například bývalá profesionální kapela „Plastic people“ odmítla politicky vyjadřovat, neúčastnila se pochopitelně – ale na rozdíl od mnoha jiných – ani politických akcí, jako byl například Festival politické písně, tak jí nebylo umožněno vystupovat ani amatérsky. Setrvávala – spolu se svými souputníky a přívrženci – tak dlouho v pasivní rezistenci, až byla nakonec kriminalizována.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Schneider