Hned na úvod se pánové věnovali otázkám sestavení budoucí vlády. Onderka zdůraznil, že sjezd ČSSD sice novému předsedovi Janu Hamáčkovi dal mandát k jednání, ale to nic nemění na tom, že trestní stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) je problém. Tentýž sjezd také jasně konstatoval, že se ČSSD nesmí v žádném případě podílet na vládě, která by jakkoli spolupracovala s hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. V žádném případě prý také nedojde k tomu, že by ČSSD podporovala menšinovou vládu hnutí ANO z opozičních lavic. „To v žádném případě,“ řekl jasně poslanec ČSSD.
Ťok nabídl na povolební situaci trochu jiný pohled. „Voliči už v říjnu minulého roku jasně rozhodli, koho si přejí v té vládě vidět, a teď je na politicích, aby přestali hrát ty svoje hrátky a začali pracovat pro lidi,“ okomentoval situaci Ťok. O chvíli později dodal, že ani hnutí ANO, ani jiné strany si v tuto chvíli nepřejí předčasné volby. Onderka si přesto posteskl nad tím, že Andrej Babiš předčasnými volbami hrozil. A to nebyl jediný moment, v němž si Onderka rýpl do Andreje Babiše.
„Jestli někdo dává vyjádření, že bude jediným kandidátem na premiéra, a to až do smrti, tak to o něčem svědčí,“ podotkl Onderka. Může to prý svědčit o tom, že Babiš drží hnutí ANO pevně v rukou. „Andrej Babiš je vlastníkem ANO, to si tady nemusíme vykládat,“ podotkl Onderka. „Ale tohle já odmítám,“ ozval se okamžitě Ťok.
Z úst Romana Onderky také zaznělo, že ČSSD teď v první řadě musí myslet na své voliče, kterým před volbami slíbila, že nevstoupí do vlády s trestně stíhanou osobou. „Já se obávám, že když budeme neustále porušovat naše sliby, tak v příštích volbách nedostaneme ani těch 7,5 procenta,“ varoval před kamerami Onderka. Proto o konečné účasti ČSSD ve vládě rozhodnou s definitivní platností až všichni členové ČSSD v referendu. To oni posoudí, zda existuje dostatečná programová shoda mezi hnutím ANO a ČSSD. Pokud vůbec dojde na nějaké personální otázky, tak to bude až po nalezení programové shody.
Pokud na personální otázky dojde, Ťok si umí představit ledacos, třeba i to, že osobně nebude ve vládě. Z určitého úhlu pohledu pro něj tato varianta představuje ulehčení.
Probůh, přestaňme šířit tuhle dezinformaci, žádal Ťok
Poté pánové změnili téma a věnovali se prosazování zákona o liniových stavbách, který předchozí koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL nedokázala prosadit. Onderka to vyčítá právě Ťokovi, který to znovu okamžitě odmítl. Jistě lze říci, že zákon o liniových stavbách mohl prosadit on, jenže tak mohly učinit i předchozí vlády.
Ale ať už zákon nakonec prosadí kdokoliv, ani jeden z pánů se neobává, že by na jeho základě došlo k nějakému znárodňování.
„Když tady byl socialismus, tak se nikdo nikoho na nic neptal, ale teď se to kyvadlo vychýlilo na druhou stranu... Soukromé vlastnictví je svaté, ale v některých případech musí mít stát možnost prosadit veřejný zájem... My nemáme zájem někomu něco sebrat a nechat si to bez nějakého férového vyrovnání. 90 procent těch dnešních vyrovnání je férových, ale pak tam máme takové šikuly, kteří se na tom snaží vydělat,“ varoval Ťok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp