Opozice chce mimořádnou schůzi sněmovny kvůli výměnám ve vedení policie

17.05.2018 14:12 | Zprávy

Personální změny ve vedení policie a postavení šéfa civilní rozvědky mimo službu zřejmě bude muset hnutí ANO hájit ve Sněmovně, kritici postupu vlády v demisi uvažují o svolání mimořádné schůze. Svolání schůze požaduje TOP 09 nebo Piráti, řekli dnes jejich zástupci ČTK.

Opozice chce mimořádnou schůzi sněmovny kvůli výměnám ve vedení policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protože si poslanci v pátek neschválili přesunutí neprojednaných bodů na další schůzi, museli ještě chvilku zůstat. Projednávalo se tak například zmírnění protikuřáckého zákona

Reagují tak na postavení mimo službu ředitele civilní rozvědky (ÚZSI) Jiřího Šaška nebo na odchod z funkce ředitele pražské policie Miloše Trojánka. Civilní rozvědkou se bude příští čtvrtek zabývat sněmovní komise.

„Není možné, aby vláda v demisi s trestně stíhaným premiérem takto odvolávala nebo odsunovala mimo službu vysoké představitele tajných služeb bez toho, aby uvedla nějaké důvody, proč tomu tak je,“ řekl ČTK předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Takové kroky podle něj přísluší pouze vládě, která má podporu Sněmovny. Podotkl, že dobrovolné nebo vynucené odchody lidí z významných mocenských orgánů vrhají podezření na to, zda premiér (Andrej) Babiš nečiní čistky v těchto orgánech. TOP 09 podle něj podpoří mimořádnou schůzi Sněmovny, na které by měl premiér odchody zdůvodnit.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek ironicky poznamenal, že zatímco podezření ředitele rozvědky z trestných činů proti majetku je důvodem postavení mimo službu, u premiéra stejné vlády je obvinění „účelovka a kampaň“. „Nechci spekulovat, ale nikdo se po sérii nucených a na vlastní žádost odchodů nemůže divit, že to opravdu nebudí důvěru,“ sdělil ČTK.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury musejí ministři reagovat na aktuální situace, a to i v personálních otázkách. Protože je ale vláda v demisi, jsou její rozhodnutí zcela oprávněně zpochybňována. „Na druhou stranu můžeme chápat i povyk ze stran, které v minulých vládách rozdaly trafiky a vlivné mocenské posty, a teď je ANO obsazuje zase svými lidmi,“ uvedl. To podle něj „tradiční, na stát přisáté partaje“ musí hodně bolet.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde ze strany hnutí ANO stále o stejnou písničku. Připomenul, že minulý týden oznámil svůj odchod z funkce protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Najednou si uvědomil, že se mu špatně dojíždí do Brna,“ konstatoval ironicky. Podobně nesmyslně podle něj zdůvodňuje postavení šéfa civilní rozvědky mimo službu ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. „Jsou to tak vágní informace jako přesun šéfa pražské policie na Vysočinu. ANO jede čistky nehledě na to, že jedná o vládě s ČSSD,“ uvedl.

Kadence zvláštních personálních změn se podle Bartoše v poslední době zvyšuje a je otázkou, zda to nesouvisí právě s jednáním hnutí ANO se sociální demokracií. ČSSD by podle něj měla vyzvat hnutí ANO, aby před vznikem vlády nedělalo změny. I podle Bartoše je třeba, aby se děním zabývala Sněmovna formou mimořádné schůze.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Západ investoval na ruinách socialismu. My můžeme to samé udělat na Ukrajině, říká ekonom

6:45 Západ investoval na ruinách socialismu. My můžeme to samé udělat na Ukrajině, říká ekonom

Česká republika by mohla těžit z obnovy Ukrajiny po válce. „Když si člověk stěžuje, že mnoho zahrani…