„Zahraniční společnosti, které získaly majoritní podíl v OKD, začaly stupňovat tlak na vládu a hrozí urychleným krachem,“ všímá si Lukša a považuje to vzhledem k novodobé historii OKD za drzost.
„Privatizace proběhla za mimořádně podezřelých podmínek nevýhodných pro stát i dotčený region. Nutno vždy dodat, že díky tehdejšímu ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi. Bakala, který díky OKD přišel k ohromnému osobnímu majetku, je dnes za vodou a bez skrupulí si užívá bohatství. Závěrečným krokem bylo dát vyždímanou společnost do zahraničních rukou, které si vůbec nebudou brát servítky v tom, jak situaci nadále využít,“ konstatuje Lukša.
Podle něj nelze najednou čekat, že z veřejných peněz budou opakovaně financováni majitelé soukromé společnosti. Zároveň však také vládní představitelé už podle názoru Lukši mnoho měsíců přešlapují na místě a nepřicházejí s potřebným razantním řešením. To by mělo zohlednit situaci zaměstnanců a zabránit negativním dopadům na ostravsko-karvinský region, myslí si.
„Je jasné, že tento problém nepůjde takzvaně vysedět a vláda svojí laxností učinit rozhodnutí ještě pomáhá posilovat vydírající potenciál vlastníků OKD. Bohuslav Sobotka se ocitá v unikátní roli člověka, který má lví podíl na nevýhodné privatizaci OKD. Obecně je známo, že při hospodaření s přírodním bohatstvím státu se nepohybujeme v běžných tržních podmínkách a stát musí obezřetně zajistit dlouhodobou koncepci nakládání s takovým majetkem, záruky, povinné restrukturalizace atd. To se nestalo a nyní bude v roli předsedy vlády muset Bohuslav Sobotka rozhodnout, jak naložit s problémem, jehož je zásadním spolutvůrcem,“ uzavřel Lukša.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef