Palata popisuje roli hlavního bezpečnostního poradce premiéra Viktora Orbána Györgye Bakondiho. Ten dostal loni úkol zastavit proudy migrantů směřujících z Řecka přes Balkán a Maďarsko do Německa. „Inspirovali jsme se hranicí mezi USA a Mexikem a také tím, jak chrání Španělsko hranici s Marokem,“ vysvětlil svůj postup Bakondi.
I přestože byl Bakondi, stejně jako celá maďarská vláda na svůj krok hrdý, ukázalo se, že není úplně funkční. Uzavření pouze srbské hranice plotem nepomohlo, migranti začali přicházet přes Chorvatsko. „Teprve po postavení plotu na dalších stovkách kilometrů hranice s Chorvatskem příval migrantů ustal. Podle Bakondiho postupně migranty odradily i nové zákony, které označily ilegální překročení hranice za trestný čin, a za poškození plotu dokonce hrozí vězení,“ dodává Palata.
Jak si však všímá, plot problém zcela nevyřešil, jen jej uklidnil. Stoupá totiž poškození plotu.
„Za první čtyři měsíce tohoto roku překročilo maďarskou hranici ilegálně přes deset tisíc migrantů a počty se stále zvyšují. Zatímco v lednu to bylo deset až patnáct lidí denně, v dubnu to bylo už kolem 125, z toho byla zhruba šestina zadržena právě při překonávání hraničního plotu,“ popisuje komentátor MF Dnes. Bakondi se domnívá, že v migrační krizi máme proti sobě mocnou, mezistátně spolupracující převaděčskou mafii, jež má z migrační vlny miliardové zisky.
A tak se již vymýšlí, co dál. Například plot s Rumunskem. Maďarsko dál bojuje proti kvótám, jimž říká jasné ne, a dál také tají, kolik má na hranici nasazeno vojáků a policistů. Tabu je zatím používání střelných zbraní. „Přijetí kvót by znamenalo přesun kompetencí mezi EU a členskými státy,“ uvádí ministr spravedlnosti László Trócsányi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef