Snaha lídryně konzervativců rozbít status quo přinesla jen hospodářský, politický a sociální chaos. Už když Liz Trussová usedala do premiérského křesla, bylo jasné, že to nebude mít snadné. Během souboje o post lídra Konzervativní strany vystupovala až příliš bojovně a optimisticky, navzdory krizi v ekonomice, konstatuje britský deník The Guardian.
Rishi Sunak, premiérčin úhlavní soupeř v boji o post premiérského předsedy, varoval před její fantazijní ekonomikou. Ozývali se i další kritici. Po královnině smrti zavládl v zemi národní smutek. Pozornost médií se upírala na královskou rodinu a Trussová tak dostala mimořádnou příležitost uvést se v očích veřejnosti a zároveň se relativně v poklidu zabydlet v Downing Street.
Krátká cesta do newyorské centrály OSN proběhla poměrně hladce, Trussová smetla ze stolu vyhlídku na obchodní dohodu s USA ještě před tím, než vystoupila z letadla. Nekompromisně se postavila proti ruské invazi na Ukrajinu a po svých zavádějících výrocích o příteli nebo nepříteli navázala kontakty s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Během 24 hodin po premiérčině návratu do Velké Británie se ukázalo, že Trussová a ministr financí Kwarteng neudělali zrovna nejlepší kroky. U kávy a sušenek dokončovali svůj katastrofální minirozpočet, který fatálně podkopal autoritu ministerské předsedkyně a trvale poškodil pověst konzervativců coby ekonomicky kompetentních poliitků. To vše zaznělo v prvním komentáři Českého rozhlasu, kde se mimo jiné hovoří i o tom, jak se schylovalo k premiérčinu konci.
Po několika dalších bouřlivých dnech se Trussová rozhodla, že jedinou cestou, jak politicky přežít, je odvolat svého ministra financí. Bolestivá tisková konference byla poučným momentem pro všechny poslance, kteří stále ještě pochybovali o tom, zda premiérka na svou práci stačí, hodnotí podle Českého rozhlasu The Guardian.
Český rozhlas pak hovoří o dalších ztrátách Trussové. „Downing Street se snažila ve čtvrtek ráno troskotající loď usměrnit a trvala na tom, že premiérka povede stranu do příštích voleb. Na záchranu už bylo pozdě,“ zmínil Český rozhlas, jak Trussová skončila ve své funkci.
Dalším tématem Českého rozhlasu byla částečná mobilizace v Rusku – a to, jak se promítá do každodenního života v Moskvě. Z reportáže deníku The New York Times se dozvídáme, jak vypadá například páteční odpoledne v holičství v centru ruské metropole. Dříve bývala rušná – a nyní? Mnoho klientů, i polovina holičů, uprchlo z Ruska, aby se vyhnuli povolávacímu rozkazu Vladimira Putina. Řada mužů raději nevychází na ulici ze strachu, že okamžitě dostanou povolávací rozkaz. Když šla Olja minulý pátek do práce, byla prý svědkem toho, jak úřady u každého ze čtyř východů ze stanice metra kontrolují doklady. Její přítel, který v salonu pracoval jako holič, raději ze země utekl,“ popsal Český rozhlas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.