Podle Miroslava Makovičky z Nadačního fondu Generace 21, který pobyt Iráčanů v Česku zajišťuje, je důvodem návratu Iráčanů do vlasti stesk prarodičů po rodné zemi. V Praze by na ně měl čekat mikrobus Armády spásy. Iráčany odveze na pobočku ministerstva vnitra, kde si vyzvednou svoje pasy a zároveň odevzdají svá prohlášení, že se vzdávají azylu v České republice. Poté mohou pokračovat na letiště a po třetí hodině odpoledne jim letí letadlo do Istanbulu, odkud budou pokračovat do Iráku.
Nestěžovali si, měli ale obavy z jazykové bariéry
Podle Makovičky si Iráčané pobyt v Brně pochvalovali. "Setkávali se se vstřícnými lidmi, přátelskými. Neslyšel jsem slovo stížnosti z jejich úst, spíš obavy jak by to tady zvládali, obavy z jazykové bariéry, hlavní byl stesk po rodině," řekl dnes ČTK Makovička.
Zbylých 16 Iráčanů chce zůstat v Brně. Radní Brna jim schválili přidělení dvou bytů, jeden je velkometrážní a najde v něm zázemí osm lidí, další lidé půjdou do druhého bytu a zbytek do třetího, který neposkytlo Brno, ale soukromá osoba. Zatím jsou Iráčané v jednom z hostelů v centru města, odkud se ale musí nejpozději do 14. dubna vystěhovat. Poté najdou zázemí právě v poskytnutých bytech.
ČR přijala bezmála 90 křesťanských uprchlíků z Iráku. Část našla zázemí v Okrouhlíku na Jihlavsku, část v Brně a v Praze a někteří v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Většina skupiny z Okrouhlíku ale odmítla český azyl a vydala se autobusem do Německa. Na hranicích je zadržela německá policie a německé úřady se je chystají vrátit do Česka.
Kvůli odmítnutí azylu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) projekt přesídlení křesťanů dočasně pozastavil, celkem jich Nadační fond Generace 21 plánoval přivézt do Česka 153. Projektem se dnes bude zabývat vláda, na stole bude mít dvě varianty: pokračování programu a jeho ukončení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk