Na začátku celodenní akce promluvil Václav Štětka z Univerzity Karlovy, který se dlouhodobě zabývá výzkumem médií a komunikace.
V Maďarsku je „konečná“
„Babiš popírá neformální vedení médií i v souvislosti, jak je převedl do svěřeneckého fondu,“ uvedl na začátku svého vystoupení Václav Štětka. „V Maďarsku některé z těch nejvíce provládních titulů v posledních týdnech oznámily, že změní svoji právní normu na novou nadaci. Pokud toto tamní regulační orgány schválí, což se dá předpokládat, tak to bude znamenat, že v Maďarsku vznikne největší mediální dům a vláda bude kontrolovat 80 procent médií v této zemi. Není překvapivé, že nevládní organizace v reakci na takovýto bezprecedentní krok hovoří o konci svobody médií Maďarsku,“ kritizoval „odbojnou“ zemi Visegrádu mediální odborník.
Vážné hrozby, ne plané řeči
Poté přešel na našeho severního souseda: „V Polsku vláda zintenzivnila své nepřátelství se zbývajícími zahraničními vlastníky médií, kteří kritizují vládu. Například Newsweek, který vlastní Axel Springer. Představitelé vlády hovoří, že je potřeba zajistit přesun těchto médií zpět do polských rukou. Například tím, že se stanoví limity, kolik mohou mít zahraniční vlastníci podílu. I když k tomu zatím nedošlo, tak hrozby, kterým jsou vystaveni novináři, ukazují, že se nejedná jen o plané řeči. Stav médií ve střední Evropě, pokud jde o jejich vlastnictví a svobodu, je varovný,“ zvedl pomyslný prst Štětka. „Je to vidět z Media monitoru, který byl nedávno publikován. Jde o projekt, kterého jsem se také zúčastnil, takže jsem kompetentní k tomu něco říci. Jedná se o nástroj, který slouží k monitorování hrozeb médií. Měří se rizika ve čtyřech oblastech, tedy svoboda slova, pluralismus médií, politická nezávislost a sociální inkluzivita, což se týká dostupnosti médií různým zranitelných sociálním skupinám,“ pochlubil se přítomným výzkumník.
Tlak se stupňuje
„Ve střední Evropě skutečně máme hrozby pro pluralitu médií, která je vyšší, než v jiných částech Evropy. Rozdíly mezi západní a východní Evropou jsou ještě větší. Ve střední Evropě jsou problémy, pokud se jedná o konečné vlastníky, kteří se schovávají za komplexní vlastnickou strukturu, přes různé nastrčené osoby. Teď cituji ze zprávy, která se týká Maďarska, ale je to platné i v dalších zemích. Pokud jde o koncentraci vlastnictví médií, tak nám roste v celé EU oproti předchozímu období. Největší koncentrace je v oblasti novin. Velikost trhu zřejmě hraje větší roli. Pokud jde o komerční vliv na obsah, tak většina středoevropských a východoevropských zemí má tlaky na média dané ekonomickou stránkou od vlastníka.“ To má podle Václava Štětky dopad na nezávislost redakcí. Problematika nezávislosti je i v souvislosti s tím, jak soukromí vlastníci mohou tlačit na redaktory.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala