Nejhůře v kraji je na tom zřejmě okresní nemocnice ve Frýdku-Místku, kde chybí i plicní ventilátory, které vedení několik dní marně urgovalo. Proto byli někteří pacienti ve vážném stavu převezeni do ostravské Fakultní nemocnice a také do třineckého zařízení. Frýdek je ale na tom špatně i s kapacitou lůžek, někteří nekovidoví pacienti by tak měli být odesláni například i do krnovské okresní nemocnice.
„Od úterý 12. ledna nepřijímáme pacienty po resuscitaci, kteří by byli k nám přivezeni záchrannou službou a potřebují napojit na plicní ventilaci. Dále řešíme přesun čtyř ventilovaných pacientů do okolních nemocnic, konkrétně dva pacienty do Fakultní nemocnice Ostrava a další dva do Nemocnice Agel Třinec Podlesí. Tím bychom si uvolnili kapacity pro naše pacienty na standardním lůžku, u nichž by došlo k nenadálému zhoršení zdravotního stavu. Už minulý týden jsem požádal Ústřední krizový štáb prostřednictvím krajského koordinátora o přidělení dalších dvou přístrojů plicní ventilace. Měly by dorazit během dvou dnů,“ konstatoval ředitel frýdecké nemocnice Tomáš Stejskal.
Stejně jako v jiných částech republiky probíhá teď i ve Frýdku-Místku očkování všech zdravotníků a lékařů z místní nemocnice. K vakcinaci se tam přihlásilo přes 800 zaměstnanců a i další mají eminentní zájem. Do poloviny tohoto týdne by tak měla být naočkována více než polovina zaměstnanců, zbytek to čeká v nejbližších dnech v závislosti na dodávkách vakcín.
Opavská nemocnice žádala o pomoc i armádu
Zrovna dobře na tom není ani Slezská nemocnice v Opavě (SN), kde mají hospitalizovaných okolo 110 covidových pacientů, z čehož 15 je na oddělení intenzivní péče. Nejvíce ale trápí tamní management velká nemocnost personálu, neboť je nyní evidovaných více než devadesát zaměstnanců v pracovní neschopnosti. Vedení nemocnice proto oslovilo armádu, zatím ale bez úspěchu, a tak alespoň využívá studenty ze Střední zdravotnické školy v Opavě a ze Slezské univerzity. „Kvůli nedostatku zaměstnanců a potřebě rozšiřovat lůžkové kapacity pro covidové pacienty muselo být uzavřeno neurologické oddělení, ORL, plicní oddělení a dokonce i některé ambulance. Naše nemocnice vykonává výlučně akutní péči. Celková situace není dobrá, bohužel omezujeme péči pro necovidové pacienty a práce je fyzicky a psychicky velice náročná pro všechny zdravotníky. Mimo zajišťování této náročné péče ještě musíme realizovat vlastními zaměstnanci PCR testy, antigenní testy a nově musíme také zřídit očkovací centrum,“ uvedl ředitel Slezské nemocnice v Opavě Karel Siebert.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán