Otázka, na kterou nikdo nechtěl odpovědět. Až teď. Češi si dávají pozor na jazyk

10.03.2023 8:10 | Zprávy

Reprezentativní únorový průzkum společnosti SANEP ukázal, že více než polovina Čechů se bojí otevřeně vyjádřit své názory a má pocit, že se vrací cenzura, píše se v tiskové zprávě Společnosti pro obranu svobody projevu. Průzkum navíc nechtěla realizovat téměř žádná z velkých renomovaných agentur – prý neměly čas. „Otřesné zjištění o stavu mediální scény,“ zaznělo v této souvislosti.

Otázka, na kterou nikdo nechtěl odpovědět. Až teď. Češi si dávají pozor na jazyk
Foto: Repro Společnost pro obranu svobody projevu
Popisek: Logo Společnosti pro obranu svobody projevu

Podle reprezentativního průzkumu agentury SANEP z února 2023 se více než polovina Čechů bojí otevřeně vyjádřit své názory. Téměř 61 % dotázaných považuje v případě šíření nepravdivých informací za nejvíce nebezpečnou provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi. Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale spíše diskusí a vzděláváním. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury SANEP zadaného Společností pro obranu svobody projevu, kterého se zúčastnilo 3 256 dotázaných.

To jsou slova charakterizující výsledky průzkumu ze zmíněné tiskové zprávy.

Pojďme se ale podívat, kdo vlastně za tímto průzkumem stojí.

Společnost pro obranu svobody projevu byla podle svých webových stránek založena v návaznosti na petiční iniciativu Stop cenzuře. Jejím posláním je podpora svobody slova jako základní podmínky demokracie a obrana proti novým formám cenzury na sociálních sítích, které se stávají hlavními veřejnými fóry občanské diskuse.

Mezi zakladatele projektu patří třeba Daniel Vávra, český videoherní designér, scenárista a režisér a spoluzakladatel a kreativní ředitel Warhorse Studios.

Poradní sbor společnosti tvoří např. Martina Kociánová, Ivo Budil, Petr Drulák či Jana Zwyrtek Hamplová.

Pokud se vrátíme k tiskové zprávě a podíváme se na konkrétní výsledky průzkumu, plyne z něj, že se Češi nejčastěji bojí veřejně vyjadřovat k migraci (50,8 %), onemocnění Covid-19, zdravotnickým opatřením a očkování (48,7 %) a otázkám týkajícím se pohlaví, rodiny a manželství (42,9 %).

Z průzkumu vyplývá, že téměř 58 % respondentů se bojí výpovědi nebo kárné diskriminace v práci, což je uváděno jako nejčastější důvod obavy. Více než polovina dotázaných má strach z šikany na internetu.

Zpráva uvádí, že respondenti byli dotazováni i na to, kdo podle jejich názoru šíří nepravdivé informace. V tomto ohledu si nejhůře vedli politici (67,7 %), následováni veřejnoprávními médii (59,6 %) a mainstreamovými médii (56,2 %).

„Je znepokojující vidět, že většina občanů se bojí otevřeně vyjádřit své názory. Svoboda projevu je základní podmínkou pro uchování demokracie a na její obraně bychom měli mít zájem všichni, ačkoli nemusíme se všemi projevy souhlasit," uvedl další spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Vlastimil Veselý.

„Reprezentativní průzkum jsme plánovali více než rok a postupně oslovili několik agentur. Jsme moc rádi, že se jej konečně podařilo realizovat, aby si každý mohl udělat obrázek o vnímání cenzury a tzv. dezinformací ve společnosti,“ dodal.

K problému s výběrem Agentur se na svém Facebooku vyjádřil i Daniel Vávra.

„Hned zkraje jsme ovšem narazili. Většina velkých agentur, takřka celý rok, kdy jsme se to snažili zadat, ,neměla čas' na zakázku v řádech stovek tisíců korun. Jedna agentura nám férově přiznala, že to je pro ně příliš ožehavé téma a tak byl nakonec velký problém to vůbec realizovat,“ píše Vávra a svá slova potvrzuje i v diskuzi pod příspěvkem, kde na dotaz, které agentury neměly čas, odpovídá, že všechny.

„Oslovili jsme (2x) celý SIMAR, část z nich to prý nedělá a zbytek nám nedal žádnou nabídku termínu,“ doplnil ho jeho kolega Vlastimil Veselý. Původní tazatel soudil, že to je otřesné.

Dodejme, že SIMAR je sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění a zahrnuje nejznámější agentury, jako např. CVVM, Data Collect s.r.o., IPSOS s.r.o., Kantar CZ s.r.o., MEDIAN s.r.o., STEM Ústav empirických výzkumů, z.ú., nebo STEM/MARK a.s.

„Nakonec se podařilo a byl jsem opravdu zvědav, jestli to za ty nemalé peníze nedopadne přesně obráceně, než si myslíme a neukáže se, že jsme opravdu jen parta bláznů, kteří bojují za něco, co nikdo nechce,“ pokračoval Vávra ve svém příspěvku.

„Opravdu jsem se bál, zda mediální masáž posledních několika let nepřesvědčila většinu z vás o tom, že cenzura je dobrá pro větší demokracii, že vláda je správný arbitr pro určování toho, kde je pravda a že je lepší svěřit rozhodování o tom, co můžeme číst a sledovat, úředníkům a aktivistům z factcheckerských neziskovek,“ obával se podle svých slov Daniel Vávra.

Podle všeho byly jeho obavy ale liché.

V tiskové zprávě se totiž také píše, že průzkum ukázal, že většina lidí má obavy o svobodu projevu, vadí jim politická korektnost a pociťují, že se do našich životů vrací cenzura. Na dotaz „Máte pocit, že se do našich životů vrací cenzura a omezování svobody projevu?" uvedlo jednoznačné ne pouhých 17,8 % respondentů.

„Výsledky průzkumu ukazují na to, že lidé se stále více obávají o svobodu slova, a naznačují rozpor mezi názorem veřejnosti a kroky, které vláda v otázce svobody projevu a cenzury podniká. Je třeba s tímto vývojem bojovat a hájit základní svobody, na kterých naše demokratická společnost stojí,“ komentuje za SOSP Natálie Vachatová.

Tiskovou zprávu uzavírá informace, že Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) byla založena Vlastimilem Veselým a Danielem Vávrou a klade si za cíl podporovat svobodu projevu v České republice jako základní podmínku pluralitní demokracie. SOSP aktivně vystupuje proti novým formám cenzury na digitálních platformách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nebojím se vyjádřit svůj názor. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebavorák , 10.03.2023 10:32:40
Jen jse díky tomu ztrati několik přátel. To není to nejhorší. Mé děti mi to mají za zlé a téměř se se mnou nestýkají. Izolují mě od vnoučat. To je řesněto, co si náckové přejí. Tato nová totalita vychovává nové Pavlíky Morozovy, vychovává je k přijetí té jedné jediné pravdy a učí je udávat své bližní.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…