Pěnčíková hodnotí, že se z katastrofy na Bečvě stalo „velké politikum“. Že komise vznikla až dlouho po havárii, je podle ní i z důvodu zdrženlivosti její partaje. „Zastávali jsme to, že tam probíhá vyšetřování a je to živý spis a že bychom měli počkat až na závěry orgánů činných v trestním řízení,“ říká. Poslanci jsou podle ní nyní zavaleni množstvím dalších věcí.
V tajné volbě předsedajícího komise vyšetřující havárii na řece Bečvě Marie Pěnčíková porazila i iniciátora vzniku komise a šéfa lidovců Mariana Jurečku, podle ní to je kvůli prohlášením, která z určitých opozičních stran zaznívala. „Kolegové z pravicového spektra přišli příliš brzo s prohlášeními ve stylu ‚známe viníka‘. I tohle jim mohlo uškodit při volbě předsedy… i pan Jurečka naznačoval, že některé kroky při vyšetřování jsou třeba zavádějící,“ podotkla.
Cílem komise podle ní nemá být zjistit viníka, ale posoudit, zdali byly podstoupeny správné procesní kroky. Poslanecká sněmovna by pak mohla adekvátně reagovat úpravou legislativy, pokud by orgán uznal, že potřebuje úpravu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.