Podle dat Eurostatu inflace v EU postupně klesá. V červnu se snížila z květnových 7,1 na červnových 6,4 procenta. V Česku podle Eurostatu činila v červnu inflace 11,2 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) konstatoval, že v červnu inflace klesla pod 10 procent. S odvoláním na čísla ze světových trhů ekonom Lukáš Kovanda konstatoval, že investoři přestávají věřit, že Evropská centrální banka dokáže inflaci v EU rychle zkrotit.
„Mezinárodní investoři stále méně důvěřují Evropské centrální bance, že se jí podaří zkrotit inflaci. Pro pětileté období začínající za pět let, tedy pro léta 2028 až 2033, trh nyní čeká inflaci v eurozóně na úrovni 2,67 %. Jde o nejvyšší údaj od roku 2010,“ upozornil na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, ekonom Kovanda.
Obratem dodal, že by se Evropská centrální banka měla zachovat jako Česká národní banka ještě pod vedením Jiřího Rusnoka a razantně zvednout úrokové sazby. Nástupce Jiřího Rusnoka v křesle Guvernéra Aleš Michl spolu s kolegy z Bankovní rady nechává již přes rok úrokové sazby beze změny na hladině, kterou nastavil ještě Rusnok se svými kolegy.
Podle Kovandy ale může mít ECB strach, co by zvýšení úrokových sazeb s výrazným italským státním dluhem udělalo.
„ECB by měla jít s úrokovými sazbami razantněji nahoru a přiblížit se v tomto ohledu razanci České národní banky. Tomu však brání strach frankfurtského ústředí ECB, a ostatně i Bruselu, že s výraznějším růstem úroků by se mohly vymknout kontrole úroky z italského dluhu – a povážlivě přiblížit bankrot Itálie a související pád eura,“ psal dál Kovanda.
Není přitom bez zajímavosti, že se od sebe inflační hladiny v jednotlivých zemích EU poměrně výrazně liší, což dokládají data Eurostatu. Zatímco v Česku je podle těchto dat inflace 11,2 procenta, jak už bylo řečeno, v Německu to bylo jen 6,8 procenta, v Irsku 4,8 procenta a v Dánsku jen 2,4 procenta. Ve Španělsku inflace činila jen 1,6 procenta, ale v Maďarsku 19,9 procenta. V zemi Viktora Orbána je inflace zdaleka nejvyšší v porovnání se všemi ostatními zeměmi sedmadvacítky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák