Poté, co se do čela švýcarské největší banky UBS navrací Sergio Ermotti, jenž byl generálním ředitelem UBS Group od roku 2011 do roku 2020, hovoří švýcarská média o jakýchsi „líbánkách“ v bankovním sektoru. „V čele jediné velké banky v zemi stojí alespoň Švýcar,“ zaznívá a optimismus panuje i na burze, kde akcie UBS od minulé středy vzrostly o čtrnáct procent. Kdo však již brzy možná nebude mít důvod k radosti, jsou samotní zaměstnanci.
SonntagsZeitung s odvoláním na nejmenovaného vedoucího pracovníka UBS uvádí, že právě ti by brzy měli pocítit náklady spojené s převzetím zhroucené Credit Suisse.
Švýcarský list píše, že se podle zasvěcených osob počítá se snížením počtu pracovních míst o 20 až 30 procent. Vzhledem k nynějším 120 tisícům pracovníků, kteří jsou nyní v obou bankách zaměstnáni na plný úvazek, to znamená, že bude zrušeno 25 tisíc až 36 tisíc pracovních míst. Přestože Credit Suisse již před fúzí prováděla program snižování nákladů, počet propuštěných pracovníků tak zřejmě bude mnohem vyšší, než se plánovalo.
Dění kolem Credit Suisse zajímá i švýcarskou prokuraturu
Agentura Reuters zároveň v neděli informovala, že se švýcarská federální prokuratura zahájila vyšetřování státem podporovaného převzetí Credit Suisse skupinou UBS a státní zastupitelství se sídlem ve švýcarském hlavním městě Bernu nyní prověřuje možné porušení trestního práva ze strany vládních úředníků, regulačních orgánů a vedoucích pracovníků obou bank, které se minulý měsíc dohodly na nouzové fúzi, aby zabránily kolapsu finančního systému země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.