Pád švýcarské banky: Vyšetřování. Bude to velké

02.04.2023 19:28 | Zprávy

Nákladné převzetí problémové druhé největší švýcarské banky Credit Suisse větší UBS, podpořené tamním kabinetem i centrální bankou poskytující likviditu a záruky ve výši téměř 260 miliard švýcarských franků, bude mít zřejmě brzy nepříjemnou dohru. Za skandály a manažerské chyby, které vedly ke ztrátě důvěry akcionářů a klientů Credit Suisse, zřejmě nyní totiž zaplatí tisíce bankovních zaměstnanců. Švýcarský list SonntagsZeitung s odvolání na vedoucího pracovníka UBS hovoří o 25 tisících až 36 tisících propuštěných. O dění kolem Credit Suisse se též začíná zajímat švýcarská federální prokuratura.

Pád švýcarské banky: Vyšetřování. Bude to velké
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka

Poté, co se do čela švýcarské největší banky UBS navrací Sergio Ermotti, jenž byl generálním ředitelem UBS Group od roku 2011 do roku 2020, hovoří švýcarská média o jakýchsi „líbánkách“ v bankovním sektoru. „V čele jediné velké banky v zemi stojí alespoň Švýcar,“ zaznívá a optimismus panuje i na burze, kde akcie UBS od minulé středy vzrostly o čtrnáct procent. Kdo však již brzy možná nebude mít důvod k radosti, jsou samotní zaměstnanci.

SonntagsZeitung s odvoláním na nejmenovaného vedoucího pracovníka UBS uvádí, že právě ti by brzy měli pocítit náklady spojené s převzetím zhroucené Credit Suisse.

Švýcarský list píše, že se podle zasvěcených osob počítá se snížením počtu pracovních míst o 20 až 30 procent. Vzhledem k nynějším 120 tisícům pracovníků, kteří jsou nyní v obou bankách zaměstnáni na plný úvazek, to znamená, že bude zrušeno 25 tisíc až 36 tisíc pracovních míst. Přestože Credit Suisse již před fúzí prováděla program snižování nákladů, počet propuštěných pracovníků tak zřejmě bude mnohem vyšší, než se plánovalo.

Dění kolem Credit Suisse zajímá i švýcarskou prokuraturu

Agentura Reuters zároveň v neděli informovala, že se švýcarská federální prokuratura zahájila vyšetřování státem podporovaného převzetí Credit Suisse skupinou UBS a státní zastupitelství se sídlem ve švýcarském hlavním městě Bernu nyní prověřuje možné porušení trestního práva ze strany vládních úředníků, regulačních orgánů a vedoucích pracovníků obou bank, které se minulý měsíc dohodly na nouzové fúzi, aby zabránily kolapsu finančního systému země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…