V USA došlo k opakování jedné z událostí roku 2008. Minulý týden tam padla banka SVB. Tato banka byla založena v roce 1983, poskytovala úvěry zejména začínajícím firmám v oblasti technologií. Mimo finančnické okruhy nebyla dle CNN příliš známá, přesto patřila k dvaceti největším komerčním bankám v USA s aktivy v hodnotě 209 miliard dolarů (4,65 bilionů korun při současném kurzu). Pro srovnání, HDP České republiky byl 6,27 bilionů korun (údaj z roku 2021).
V krátké verzi SVB zkrachovala, protože si ti, kdo v ní měli uložené peníze, chtěli tyto peníze vybrat všichni naráz. Detailnější vysvětlení je, že americká centrální banka zvedla úrokové sazby, aby čelila inflaci. Zdražení půjček tak podkopalo cenu akcií technologických firem, které měly u SVB účty. A kromě toho, banka také držela dlouhodobé dluhopisy, jejichž cena se zvýšením úrokové sazby taktéž poklesla. Vysychal také kapitál pro technologické firmy. Jinými slovy, banka měla řadu ještě nerealizovaných ztrát a do toho přišlo zvýšené tempo výběrů.
Banka pak oznámila, že prodá se ztrátou cenné papíry, aby vyrovnala účetní rozvahu. Jenže to u firem vyvolalo paniku u klíčových poskytovatelů kapitálu a ti poradili firmám, aby peníze z SVB vybraly. Ve čtvrtek akcie SVB začaly strmě padat a stahovat s sebou akcie ostatních bank. Panovaly obavy, že se bude opakovat rok 2008. V pátek ráno (amerického času) bylo obchodování s akciemi ukončeno a banka přešla pod správu Federální pojišťovny vkladů. Odborníci dle CNN nepředpokládají, že by se problémy přelily do jiných bank.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.