Padne-li v USA TikTok, vypukne chaos. Dalekosáhlé důsledky

17.01.2025 17:35 | Zprávy

Čínská sociální síť TikTok, oblíbená platforma pro sdílení krátkých videí, se ocitá na pokraji ukončení svého provozu v USA poté, co tamní Nejvyšší soud v pátek potvrdil zákon zakazující ji působit ve Spojených státech z důvodu národní bezpečnosti, pokud aplikaci její čínská mateřská společnost ByteDance do neděle neprodá. Hrozí tak, že v neděli s konečnou platností vstoupí v platnost federální zákaz, který schválila administrativa Joea Bidena a stovky milionů uživatelů, včetně vlivných influencerů, se s aplikací budou muset rozloučit. Prosperovat by z toho mohla společnost Meta Marka Zuckerberga.

Padne-li v USA TikTok, vypukne chaos. Dalekosáhlé důsledky
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Logo sociální sítě TikTok

Možný konec TikToku v USA je součástí širšího politického tlaku na mateřskou společnost ByteDance sídlící v Pekingu. Společnost má prodat své americké aktivity, jinak bude aplikace čelit celostátnímu zákazu.

Americká vláda podle severu USA Today tvrdí, že TikTok představuje riziko pro národní bezpečnost kvůli obavám z možného sdílení dat uživatelů s čínskou vládou. Prezident Joe Biden v loňském roce podepsal zákon, který umožňuje zakázat aplikace považované za hrozbu. Tento krok navazuje na podobná opatření v jiných zemích, jako je Indie, která v roce 2020 zakázala TikTok a desítky dalších čínských aplikací.

Pokud zákaz vstoupí v platnost, TikTok by mohl být odstraněn z obchodů s aplikacemi v USA. Uživatelé a influenceři na TikToku se proto již připravují na nejhorší scénář – hledají alternativy a zálohování svého digitálního obsahu. Jak připomíná agentura Reuters, podobný chaos nastal v Indii v roce 2020, kdy byl TikTok přes noc zakázán. Tamní tvůrci obsahu přišli o hlavní zdroj příjmů, zatímco alternativní platformy jako Moj a Josh zaznamenaly masivní nárůst uživatelů.

Riziko konce TikToku ve Spoejných státech je přitom velmi vysoké, jelikož Nejvyšší soud USA zákon zakazující TikTok, jestliže jej čínská mateřská společnost ByteDance do neděle neprodá, v pátek potvrdil.

Dle agentury Reuters soud ve stanovisku uvádí, že je odprodej TikToku jediným možným řešením sporu. „Není pochyb o tom, že pro více než 170 milionů Američanů nabízí TikTok osobitý a rozsáhlý způsob vyjadřování, prostředek zapojení a zdroj komunity. Kongres však rozhodl, že odprodej je nezbytný k řešení jeho dobře podložených obav o národní bezpečnost, pokud jde o praktiky TikToku v oblasti shromažďování údajů a vztah se zahraničním protivníkem,“ uvedl soud ke svému jednomyslnému rozhodnutí.

Zvolený prezident USA Donald Trump krátce poté uvedl, že je potřeba „očekávané“ rozhodnutí respektovat. Zdali učiní po svém nástupu do Bílého domu kroky, které by jej posléze v nějaké podobě zvrátilo, má oznámit až po přezkoumání situace. „Mé rozhodnutí o TikToku bude učiněno v nepříliš vzdálené budoucnosti, ale musím mít čas na přezkoumání situace,“ vyjádřil se nastupující americký prezident.

Stejně jako v Indii budou američtí influenceři čelit výzvám při obnově svých komunit na jiných platformách. Podle odborníků se očekává, že americké technologické společnosti, jako je Meta Marka Zuckerberga, pod níž spadá i Instagram a konkureční Instagram Reels, budou hlavními vítězi tohoto zákazu.

TikTok měl významný ekonomický vliv, nejen na influencery, ale také na malé podniky. Podle odhadů přinesl TikTok v roce 2023 malým podnikům v USA příjmy ve výši 15 miliard dolarů a americké ekonomice přispěl částkou 24 miliard dolarů. Jeho případné ukončení v USA by tak mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro celou digitální ekonomiku.

Pekarová varovala před vměšováním do voleb

TikTok je v poslední době napadán jako platforma, která umožňuje ovlivňování demokratických voleb v evropských zemích na úkor zájmů cizích mocností. Před vměšováním do voleb v pátek varovala skrze pořádání semináře i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ta upozorňuje na údajně rostoucí hrozbu, kterou představují dezinformační kampaně a manipulace volebního procesu ze strany zahraničních aktérů.  

Jako klíčové příklady uvádí Moldavsko a Rumunsko, kde se v posledních letech měly objevit pokusy o ovlivňování voleb prostřednictvím propagandy, kybernetických útoků a finanční podpory proruských politických subjektů. Podle ní by i Česká republika měla být ostražitá a přijmout preventivní opatření k ochraně demokratických procesů.

K Moldavsku Pekarová Adamová uvádí, že zde bylo prokázáno manipulování s 10 % hlasů. Podle ní docházelo k přímému uplácení voličů a systematickému ovlivňování volebních výsledků, což zásadně narušilo demokratický proces.

V případě Rumunska upozorňuje na masivní kampaň na TikToku, kde neznámý kandidát – původně favorit voleb – během několika týdnů ztratil podporu v důsledku údajné dezinformační kampaně, která prý byla organizována prostřednictvím 25 tisíc účtů na sociálních sítích koordinovaných skrze síť Telegram. Předsedkyně dolní komory Parlamentu dodává, že v tomto případě šlo doslova o „krádež kampaně“, kdy došlo k systematickému převzetí strategie a sdělení konkurenční politické strany.

Podle ní by i Česká republika měla být ostražitá a chránit demokratické procesy. „Nejen tyto případy jsou jasným varováním – hrozby pro demokratické procesy jsou obrovské a musíme jim čelit. Mělo by jít o společný zájem státní správy, občanské společnosti i všech politických subjektů. Ráda opět zorganizuji podobnou akci,“ uvedla na sociální síti X.

Stonjeková: Největší pokus ovlivnit volby? Přijetí korespondenční volby

Obavy Pekarové Adamové ale všichni nesdílejí. Naopak, mnozí se obávají, že když volby nevyjdou podle plánu vládní koalice, mohou být s odůvodněním na domnělý zásah zvenčí i anulovány. Pro ParlamentníListy.cz seminář a obavy Markéty Pekarové Adamové z „ovlivňování voleb“ okomentovala komentátorka Karolína Stonjeková: „Podle všeho to vypadá, že vládní strany si v kooperaci s Koudelkovou BIS chystají omluvu-výmluvu, až díky svojí politice prohrají parlamentní volby. Vláda porušila veškeré předvolební sliby a celé čtyři roky předvádí naprosto katastrofální politiku, čemuž odpovídá i nálada veřejnosti, popularita a preference vlády. To je celé!“

A zeptala se: „Ve prospěch koho by měl někdo ze zahraničí ovlivňovat volby? Ve prospěch Babiše, který má celé tři roky jasný náskok a vyhraje tak jako tak? Vždyť je to celé úplně směšné, stejně jako Koudelkovo divadlo.“

Podle ní jde o pokus voliče vystrašit, aby volili SPOLU. „Když Fialovi přestal fungovat AntiBabiš, tak se holt pomocí BISky vytasí se snahou ovlivňovat volby a bude doufat, že na to někdo skočí. Ten, který varuje před prodavači strachu, teď sám straší. Přitom největší pokus ovlivnit volby ze zahraničí bylo účelové přijetí korespondenční volby.“

 

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 18 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ta fotka je opravdu výmluvná !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 17.01.2025 17:49:28
Jourová, Pekarová, Koudelka ! Naprostý odpad nehodící se ani do kanálu protože by zasvinil i čističku. Tohle musí rovnou do kafilerie !

|  5 |  0

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…