Právě díky řádnému procesu by se mohly v opatřeních nezákonnosti odhalit, a tedy i včas zabránit následně vzniklým škodám, která s sebou protiepidemická opatření mnohdy nesou. Klíčovou roli by při tvoření opatření měla sehrát elektronická knihovna, tou však chystaná opatření vůbec neprocházejí, ačkoliv by měla.
Původní zdroj ZDE
Úředníkům a odborníkům z ostatních resortů mimo Ministerstvo zdravotnictví je prý znemožněna jakákoliv kontrola plánovaných nařízení před tím, než je členové vlády dostávají k projednání a schválení. „Toto je velký problém. Moje podezření je, že je to tak připravováno schválně,“ uvedl pro Seznam Zprávy Petr Toman, specialista na ústavní právo, advokát i právní expert ODS.
Rovněž ministr kultury a člen vlády Lubomír Zaorálek (ČSSD) serveru potvrdil, že později soudem odmítnutá opatření standardním systémem skutečně neprošla. „Ono se to mění do poslední chvíle, asi aby se omezil počet příspěvků. Neustále chci, aby to šlo kontrolou přes eKlep, ale bez výsledku. Tvořit opatření finálně až na vládě je systémově úplně špatně. Ale to je tak prostě pořád,“ sdělil.
Vláda opomíjí legislativní proces, aby mohla o opatření rychle rozhodovat, vysvětluje Daniela Kobilková, ředitelka odboru kabinetu ministra zdravotnictví. „Trvalo by to dlouho, bylo a je potřeba jednat rychle. A členové vlády o tom věděli – ne že ne – ta opatření jsou předmětem diskuse na vládě,“ uvedla.
Na chyby proto musí nyní upozorňovat Nejvyšší správní soud. Z jakého důvodu úřední aparát Ministerstva zdravotnictví systém obchází a na čí příkaz jej takto ignoruje a nepředchází tak soudním sporům, na to redakci neodpověděl ani jeden z posledních ministrů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab