Palestinci? Egypt: My je nechceme. Jordánsko: Izrael je chce vyhnat

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

12.12.2023 10:14 | Zprávy

Válka izraelské armády proti teroristům z palestinského hnutí Hamás dál běží na plné obrátky a Palestince trápí mimo jiné i hlad. Z Jordánska zaznělo obvinění, že se Izraelci snaží Pásmo Gazy prakticky vylidnit, ale vláda židovského státu to důrazně popírá. Egypt však dopředu hlásí, že Palestince na své území nepustí, neboť se obává, že by se Palestinci nemuseli mít kam vrátit. A zatímco americký prezident Joe Biden oznámil světu „Já jsem sionista,“ z Pekingu zahřmělo „už toho bylo dost!“

Palestinci? Egypt: My je nechceme. Jordánsko: Izrael je chce vyhnat
Foto: Repro Twitter @greg_price11
Popisek: Americký prezident Joe Biden

Palestinci tvrdí, že v důsledku izraelských útoků zemřelo přes 18 200 lidí a více než 49 600 dalších bylo zraněno. Agentura Reuters navíc upozornila, že žijící Palestinci prožívají opravdu svízelné dny. Trápí je mimo jiné hlad. Jeden Palestinec řekl agentuře Reuters, že tři dny nejedl a musel žebrat o chleba pro své děti. „Předstírám, že jsem silný, ale bojím se, že se před nimi každou chvíli zhroutím,“ řekl do telefonu a ze strachu z odvety odmítl být jmenován.

Podle světového potravinového programu OSN tvrdí, že fakticky hladoví až polovina lidí žijících v Pásmu Gazy, takže více než 1,1 milionu lidí.

UNRWA, orgán OSN odpovědný za palestinské uprchlíky, uvedl, že do jejích zdravotních středisek a krytů přicházeli někteří lidé s jejich mrtvými dětmi. Neziskové organizace podle agentury Reuters varují, že se palestinská společnost může zcela zhroutit a nemusí to trvat ani příliš dlouho.

Jordánsko také obvinilo Izrael ze snahy „vyprázdnit Gazu od jejího lidu“.

Izraelská vláda v pondělí popřela, že to byl její cíl. Mluvčí Eylon Levy označil obvinění za „pobuřující a lživé“ a uvedl, že jeho země se brání před „monstry“, které zaútočily na Izrael při přeshraničním útoku 7. října.

Z Egypta, kam lze z Palestiny dorazit přes přechod v Rafahu, však také zaznělo, že káhirská vláda nepustí Palestince na své území, jelikož se obává, že už by Palestincům nemuselo být dovoleno se vrátit do jejich domovů.

Představitelé OSN říkají, že 1,9 milionu lidí – 85 % obyvatel Gazy – je vysídleno a podmínky v jižních oblastech, kde se běženci soustředili, popisují jako pekelné. Čínští komunisté dali jasně najevo, že je třeba situaci v Palestině zklidnit. „Už toho bylo dost,“ zahřmělo z Pekingu. Tato slova pronesl čínský vyslanec OSN Zhang Jun, který spolu s dalšími kolegy z OSN Navštívil egyptsko-palestinské pomezí.

Izrael tvrdí, že jeho pokyny lidem přesunout se z oblasti, patří mezi opatření na ochranu obyvatelstva.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant v pondělí řekl, že Izrael nemá v úmyslu trvale zůstat v Pásmu Gazy a je otevřený diskusi o alternativách, kdo by toto území ovládal, pokud se nejedná o skupinu nepřátelskou Izraeli. „Izrael přijme veškerá opatření, aby zničil Hamás, ale nemáme v úmyslu trvale zůstat v Pásmu Gazy. Staráme se pouze o naši bezpečnost a bezpečnost našich občanů podél hranice s Gazou,“ řekl Gallant novinářům.

Zdůraznil, že ozbrojenci Hamásu, a to i ti, kteří se podíleli na masakru ze 7. října, se vzdávají vojákům izraelské armády. „Hamás je na pokraji rozpuštění, IDF přebírá jeho poslední bašty,“ řekl Gallant. Na jeho slova upozornil server listu Jerusalem Post.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…