Na půdě europarlamentu se stále řeší, zda mají europoslanci právo mít na stole vlaječky států, které reprezentují. V pondělí 12. ledna předseda Evropského parlamentu David Sassoli vydal svévolné rozhodnutí o zákazu používání státních vlajek v jednacím sále europarlamentu.
Český europoslanec Ivan David (SPD) nedávno na svém facebooku upřesnil, že v současné době se má situace tak, že vlaječky používají, a předsedající je buď zakazují, nebo předstírají, že je nevidí. „Naposledy nám je zakazovala Charanzová z ANO,“ poznamenal David.
Video s názvem „Charanzová dusí národy v Evropském parlamentu aneb Babiši, tohle je tvoje politika“, které umístil na YouTube Václav Dvořák, budí vášně. Ukazuje, jak jednala s europoslanci Charanzová coby předsedající na plénu Evropského parlamentu ve středu 29. 1. 2020, na jehož začátku vystoupil před svými kolegy bulharský europoslanec Angel Dzhambazki, aby se vrátil k Sassoliho zákazu vlaječek v jednacím sále europarlamentu.
„Sassoli udělal rozhodnutí ohledně článku 10.3. našeho řádu, který hovoří o tom, že europoslanci musí dodržovat konkrétní řád v plenárním sále a nesměji držet transparenty nebo národní vlaječky ve svých rukou,“ pozvedl Dzhambazki bulharskou vlaječku. „To není jen nějaký transparent, je to symbol. Je to národní symbol. A já si myslím, že zde nemůže existovat žádný zákaz, který by se na národní vlajky vztahoval,“ hájil možnost zachovat si v rámci Evropské unie národní identitu.
„Proto bych rád poprosil konferenci předsedů, aby toto bizarní rozhodnutí zrušila,“ postavil si svou vlaječku Dzhambazki před sebe zpět na stolek se slovy: „Pokud to budete chtít skutečně odstranit, budete muset použít sílu.“ Zdůraznil, že by bylo velmi kontroverzní, kdyby k zákazu vlaječek došlo. Od řady kolegů pak sklidil potlesk.
Na jeho slova Charanzová reagovala již podrážděně. Dzhambazkiho důrazně upozornila, že nehodlá k tomuto tématu otevírat diskusi. Doporučila mu, aby si přečetl stávající pravidla článku 10.3. kde se hovoří o tom, že europoslanci skutečně nesmí mít žádné transparenty. „Obecně musíme respektovat důstojnost shromáždění. A právě proto se předseda parlamentu rozhodl respektovat a dodržovat toto pravidlo,“ řekla.
„Předsedu o tom budu informovat, ovšem nebudeme o tom diskutovat,“ pravila předsedající Charanzová, a odmítla jakékoli pokračování v diskusi na téma vlaječek. „Je to procedurální poznámka? Není to procedurální poznámka? Ne. Ne. Žádná modrá karta, musíme pokračovat,“ upozornila europoslankyni, která se k tématu chtěla také vyjádřit.
Odmítnutá europoslankyně trvala tedy na tom, že chce vystoupit s procedurální poznámkou, a Charanzová ji předala slovo. „Pokud jde o ty vlajky...“ spustila – načež jí Charanzová s vrtěním hlavou zarazila a opakovala: „Žádná diskuse. Žádná diskuse o vlajkách neproběhne.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab