V titulku zmíněná otázka Barbory Kroužkové, týkající se vystoupení z EU, vedla Okamuru k velmi razantní odpovědi: „Tak samozřejmě (že chceme vystoupit). Vy jste řekla jen ‚a‘, a jsem rád, že se mě na to ptáte. Zaprvé: podle odhadů samotné Evropské unie nás unijní regulace stojí přibližně 4 procenta HDP ročně, což jen vloni činilo zhruba 200 miliard korun,“ sdělil předseda SPD.
Částka, kterou moderátorka v úvodu relace zmínila, je podle slov Okamury v tomto porovnání velmi marginální. To však byl jen začátek jeho vystoupení.
Moderátorka vzápětí oponovala, že podle zdrojů a dat Ministerstva financí obdržela z Evropské unie naše republika v roce 2019 rovných 68,5 miliardy korun. Tím pádem jsme prý vzhledem k těmto sumám ještě stále čistí příjemci.
V Unii rozdělované peníze by, mimochodem, podle dosavadních výsledků jednání, měly putovat na ty nejpostiženější státy, tedy například do Itálie nebo do Španělska.
Tomio Okamura se následně vrátil k ekonomické rovině problému mezi EU a ČR. Moderátorku požádal o možnost vysvětlení, jelikož podle předsedy SPD není ekonomkou.
„Peníze jsou totiž jenom jedny ve vaší peněžence. To znamená, že když vám někdo ty peníze povinně vytáhne formou směrnic, nějakých příkazů a regulací, takže z téhle peněženky vezme čtyři procenta, a pak vám za to vrátí třeba jedno procento, tak jste vlastně ty tři procenta v minusu,“ zmínil politik.
Moderátorka Kroužková po této větě znovu zopakovala možnou výši příjmu. Okamura ji zastavil s tím, že opakuje stále totéž, stále stejné číslo, které má napsané v podkladech. V další části předseda opoziční SPD zdůraznil, že nikdy nesmí jít o diktát ze strany EU, ale vždy musí jít o konsenzuální závěry obou partnerů jednání.
A reakce diváků, kterých bylo skutečně několik tisícovek?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový