Komunistický poslanec Leo Luzar má za to, že generál Karel Řehka má být za svá slova potrestán. „Vojáci mají oproti jiným občanům této země jednu zvláštnost. Oni z ústavy mají povinnost bránit svou zemi, stát jim k tomu dal zbraně do rukou, a oni tak mají obrovskou moc, která musí být kontrolována. V demokracii je kontrolována parlamentem,“ zdůraznil Luzar.
„On se nemůže vyjádřit k tomu politikovi, co to tvrdí, že to je zrádce, že to je zbabělec a že se mu z toho chce zvracet,“ pokračoval Luzar. Bastlová politikovi připomněla, že neříká tak úplně pravdu, a poukázala na to, že generál Řehka říká, že vojáci nemají vystupovat v tuto chvíli a v této formě. Stejně tak ale spíše politici samozřejmě mohou debatovat o působení vojáků v Afghánistánu.
„Ale přečtěte to celé. Když to přečtete celé, tak tam najdete ta slova, která já říkám,“ oponoval moderátorce Luzar. Generál Řehka přísahal a v rámci přísahy musí ctít rozhodnutí politiky.
Marie Bastlová však Luzarovi dál oponovala. „Který článek ústavy zapovídá panu generálovi vyslovit názor,“ ptala se. Luzar odmítl citovat z ústavy. „Pane poslanče, řekněte mi prosím, které zákonné ustanovení generál porušil a na základě čeho vy jste vystoupil ve Sněmovně a žádal jste jeho potrestání,“ rozohnila se Bastlová.
„Řekněte mi to vy,“ kontroval Luzar. „Ne, já se tady vámi nenechám zkoušet, vy jste předseda podvýboru pro svobodu slova a média, takže tu problematiku určitě znáte,“ pálila do komunisty moderátorka.
Ten si však nadále trval na tom, že Řehka svým vyjádřením porušil svou přísahu a ústavu. Luzar má dokonce obavy, že by někteří jeho podřízení – vojáci mohli zajít ještě dál a mohli by se vzpírat vůli politiků, což je naprosto nepřijatelné. „Armáda nemá právo zpochybňovat rozhodnutí politiků a pan generál Řehka toto jasně udělal a zpochybnil právo politiků rozhodovat o účasti vojáků na zahraničních misích,“ rozčiloval se Luzar.
„A pane poslanče, když jste tak kritický proti generálu Řehkovi, budete řešit i některé výroky hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ze sociálních sítí, které občas jsou na hranici vulgárnosti. Pan Ovčáček není členem armády a je to obyčejný občan,“ oponoval Luzar. „Tady je rozdíl. Vojáci mají prst na spoušti, a když jim nadřízení dají rozkaz, tak musejí konat. A tady je ten rozdíl. Když dáte nějaký rozkaz panu Ovčáčkovi, tak on vás poslechnout nemusí,“ vysvětloval komunista.
Bastlová poté přehodila tematickou výhybku a zeptala se, proč komunisté podpořili návrh na vyznamenání básníka Karla Sýse, který byl povolný vůči komunistickému režimu a mohl publikovat, zatímco mnozí jiní básníci za vlády komunistů publikovat nemohli. Luzar v tom nevidí problém. Sýs je podle něj stále aktivní a zaslouží i ocenění za práci, kterou odváděl posledních 29 let. „Např. v (komunistických) Haló novinách,“ podotkla Bastlová.
„Pana Sýse považuji za významného levicového spisovatele, který dodnes publikuje, a ano, vystupuje kriticky k současné době,“ prohlásil Luzar. Bránil se i poukazem na to, že o vyznamenání nerozhodoval jen on, ale spolu s ním i 199 poslanců. „A dnes zažíváme určitý návrat k minulosti. Lidé se dívají na to, jak to bylo dřív, jaké měli jistoty,“ pokračoval Luzar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp