Rychlou záchrannou službu si lidé dnes volají už i ke kašli nebo k vytažení klíštěte po návštěvě lesa. „Běžný kašel vydávaný za dušnost, horečky při chřipkové epidemii, několik týdnů či měsíců trvající bolesti zad, výměna močové cévky, odstranění klíštěte a další,“ vyjmenovává šéf Asociace záchranných služeb Marek Slabý nejčastější příklady pro server Aktuálně.cz.
Pojišťovny za výjezdy záchranné služby zaplatí ročně asi 2,5 miliardy korun. Zatímco v roce 2011 došlo k 850 tisícům výjezdům, v roce 2018 už to bylo 1,1 milionu výjezdů.
Poslanec ANO Milan Brázdil by rád zneužívání záchranky omezil. A to zpoplatněním této služby. Lidé by si za příjezd záchranky mohli zaplatit až tisíc korun, přičemž lidem, u kterých by se ukázalo, že si záchranku zavolali oprávněně, by se poplatek vrátil.
„Pacient by například zaplatil předem tisíc korun, které mu budou vráceny v případě potvrzení, že se jednalo o nutnost urgentního ošetření a že následovala nutná hospitalizace,“ popsal.
Jeho návrh nachází podporu i u koaličních partnerů z ČSSD. Poslankyně Alena Gajdůšková má za to, že pokud k nějakému opilci vyjíždí záchranka v krátké době už po patnácté, měl by si to tento opilec zaplatit.
Záchranáři se sice kvůli zneužívání „rychlé“ zlobí, ale řada z nich pochybuje, že zpoplatnění zbytečných výjezdů je tou nejlepší cestou.
„Nedovedu si představit, že by lidé kontaktovali 155 s tisícovkou v ruce a trnuli by, jestli lékař nevyhodnotí výjezd jako zbytečný,“ upozorňuje náměstek zlínské záchranky Dorián Pfeifer.
„Pacient v osm hodin ráno volá záchranku s obtížemi, které teoreticky zvládne praktický lékař. Bydlí ale v obci, kde jeho doktor ordinuje až od 15 hodin. Kdo si na sebe vezme to riziko, že se jeho stav mezitím nezhorší?“ dodal.
Někteří lidé se pak nad Brázdilovým nápadem ze srdce zasmáli. Patřil k nim i právník Tomáš Tyl.
„Tečou mi slzy smíchu, tak se mu blbě píše. Pan Brázdil je poslanec, pan Brázdil je prý lékař, ale pan Brázdil je každopádně hlava, pane vachmajstr! Takže mě srazí auto, budu v bezvědomí, lidi mi zavolají záchranku, vyběhne z ní pikolík s EET se slovy: ‚Přál jste si ošetřit? Tisíc korunek rovných, prosím‘. A když budete v kómatu nebo zkrvavení, našátráte v peněžence jen 890 Kč, pan záchranář se ukloní a poví: ‚Je nám líto, ceny nejsou smluvní, račte se ošetřit sám‘. A zmizí. Tak si to pamatujte — MUDr. Milan Brázdil, poslanec a lékař!“ napsal Tyl na sociální síti Facebook.
Řezník Pavel Havlíček si ještě přisadil. „Nemáte menší? Na pětitisícovku já nemám zpátky, dojděte si napřed rozměnit a pak zavolejte znovu, jo?“ představil si imaginární rozhovor zdravotníka s nemocným.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp