Trhy v průběhu dne jsou víc než poloprázdné. Trhovci prý platí organizátorovi akce, který ji obratně vysoutěžil už před drahnou dobou.
Lidičky, (ne)kupujte
Také proto je prý párek v rohlíku „jen“ za 50 Kč. A opečená klobása za 120. Nemáme si vůbec stěžovat, jinde je prý páreček za pětasedmdesát a lidé kušují a papkají, jako kdyby se nic nedělo. V Plzni to je „na stojáka“, ale bez lidí.
„Proč bych tady kupovala předražené houně,“ konstatuje důchodkyně Eva, která se sem zašla podívat z jednoho okolního krámku. Zavřela a basta. Stejně lidé nechodili. Cedulka Přijdu hned to prostě jistí. Ostatně, je „prduch“, tedy pracující důchodce, a za ty její peníze by ty cetky v krámě prý stejně nikdo jiný nehlídal. „Maďarské uzeniny jsem viděla už u Alberta na stánku a divím se, že jim to takhle hygiena nechá. Ale asi mají předplaceno,“ významně pomrkává a šine si to dál.
Trhy na plzeňském náměstí. Foto: Václav Fiala
Nebýt nevzhledného kolotoče, který táhne děti a s nimi i jejich rodiče, bylo by tu liduprázdno. Ani skupinky Němců, kteří se potloukají po náměstí, velké kšefty neudělají.
„Už i oni obracejí každé euro a mnohdy jsme pro ně dražší než tam doma,“ říká jedna z trhovkyň, která nechce být jmenována. „A chtějí vysázet zpátky všechno, do korunky. Dýška už neletí. Kdo sem jde na brigádu prodávat a myslí, že si bokem přivydělá nějaký ten bakšiš, tak je na omylu. A našinci už teprve ne, ti škudlí víc než Skotové.“
Na farmářských trzích se netrhlo. Bejvávalo…
To samé, jak se říká v bledě modrém, je na sousedících farmářských trzích, které organizuje jedna nezisková společnost. Každou sobotu od jara do pozdního podzimu tady najdete masové i mléčné produkty, pečivo a sem tam nějakou tu zajímavost. Tradiční šumavská vejce z volného chovu, kus za desetikorunu za větší vejce, za 8 korun menší vejce. Bývalo tu našlapáno. Nyní, o Velikonocích, se velké nákupy nedějí. Buď už lidé mají nakoupeno, nebo šetří. Či vyjeli někam pryč z civilizace.
Do toho ještě nevlídné počasí a i tam, kde bývají tradičně desítky lidí v jednom zástupu a šiku, tak teď je tu pár choulících se občanů, spíše mladšího či středního věku.
Vždy bývala veliká fronta u zeleniny nebo u květin. A není. Kytičky lidé kupují nejen ve vzdáleném Polsku, ale dokonce prý i v sousedním Bavorsku. I tam jsou levnější. Alespoň tedy ty balkónové, ale třeba i kořenící bylinky a dokonce i „pokojovky“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala