Patnáct metrů. Tolik nás letos dělilo od velké války, upozorňuje Bašta. Představte si šest až sedm Černobylů...

26.12.2022 21:30 | Komentář

Z DEŠTĚ POD OKAP „Zbavení se těžké industrializace, tedy deindustrializace, znamená odzbrojení Evropy. Tyto tendence nejdou s Green Dealem dohromady,“ říká Jaroslav Bašta. Kandidát na prezidenta, poslanec SPD, disident minulého režimu, signatář Charty 77 a bývalý velvyslanec pro ParlamentníListy.cz shrnul současnou bezpečnostní situaci.

Patnáct metrů. Tolik nás letos dělilo od velké války, upozorňuje Bašta. Představte si šest až sedm Černobylů...
Foto: archiv J. Bašta
Popisek: Jaroslav Bašta

Návštěvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Spojených státech amerických Bašta vnímal ve dvou hlavních momentech. „První, který byl zdůrazňován, že žádal o finance a zbraně – obojí mu bylo přislíbeno. Druhý moment, který přišel potom, že se z americké strany hovořilo o třech možných variantách mírových jednání a výsledku míru, dvě Zelenskyj odmítl, ale svědčí to o tom, že se konají nějaká jednání v pozadí, která by válku mohla ukončit, vyjednávání probíhají,“ shrnul.

Tři zmíněné varianty, které přinesl The Washington Post, popisují, jak by k míru mohlo dojít. Jedna mluví o stažení ruských vojsk do stavu v roce 2014, druhá zase počítá se stažením ruských vojáků ze všech získaných oblastí v Donbasu s tím, že jim zůstane Krym. A třetí možnost zní, že se Rusko stáhne z Ukrajiny, a to včetně Krymu. To je také jediná možnost, kterou je Zelenskyj schopen přijmout, Jaroslav Bašta se však domnívá, že z těchto tří variant není reálná ani jedna. „Bude nějaká kompromisní varianta, ale je vyloučeno, aby Rusko po téměř roce válčení mohlo třeba opustit dvě bývalé povstalecké republiky Doněcko a Luhansko, takže spíše bych očekával, že odstoupí z území, která nedávno přičlenili v rámci Ruska,“ zauvažoval.

Bývalý diplomat Jaroslav Bašta však vyjádřil obavu, že se obě strany budou až do poslední chvíle před započetím mírových jednání snažit o co nejlepší výchozí pozici. Ukrajina bude usilovat o dobytí co nejvíce obsazených území a Ruská federace se bude naopak snažit postoupit dál, aby měli třeba hranici Dněpru a podobně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

10:52 Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

Premiér Petr Fiala na konferenci Bezpečná budoucnost zdůraznil, že klíčem k ochraně Evropy je sprave…