Patnáctiletý chlapec vytvořil aplikaci filtrující jím vybrané důvěryhodné zdroje. Šéf strany se neudržel: Máme tu takovou českou Gretu

07.12.2019 18:47 | Zprávy

Patnáctiletý Matyáš Boháček vytvořil mobilní aplikaci Newskit, se kterou se snaží bojovat proti dezinformacím. V rozhovoru pro DVTV varoval, že jen 25 procent lidí přijímá zprávy z víc než jednoho zdroje, což považuje za velmi nebezpečné, protože ony tři čtvrtiny populace lze snadno ovlivnit určitým typem zpráv. Netrvalo dlouho a od předsedy Strany nezávislosti České republiky dostal mladý student nálepku „české Grety“ Thunbergové.

Patnáctiletý chlapec vytvořil aplikaci filtrující jím vybrané důvěryhodné zdroje. Šéf strany se neudržel: Máme tu takovou českou Gretu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Jak dnes patnáctiletý Matyáš Boháček dospěl k myšlence, že vyvine aplikaci bojující proti dezinformacím? Prvotním impulzem mu prý byl článek v médiích o tom, jak mladí lidé pracují s informacemi. V návaznosti na tento článek si udělal vlastní průzkum mezi svými vrstevníky a to, co mu z něj vyšlo, označil za „hrozně alarmující“. Přišel totiž na to, že jen čtvrtina jeho kamarádů či spolužáků čerpala zprávy z víc než jednoho zdroje. „To mi přišlo hrozně nebezpečný,“ zdůraznil.

Jeho aplikace Newskit poskytuje uživateli více pohledů na jednu věc, ale pouze z ověřených a důvěryhodných zdrojů. Podle Boháčka se to dá říct i tak, že aplikace funguje jako filtr, která k uživateli nevpustí zprávy z nedůvěryhodných zdrojů. Otázkou je, jaký server získá punc důvěryhodného zdroje, a jaký naopak dostane nálepku dezinformačního webu.

Vždy se jedná o zdroje, které nešíří vlastně zprávy na základě spekulací a mají ověřené zdroje, přičemž se samozřejmě může stát, že jakýkoli zdroj může uvést chybnou informaci, ale počítá se s tím, že se ten zdroj omluví a že se to nestává často. Taky tam nejsou žádné zdroje vlastněné politiky,“ popsal mladý muž svá kritéria pro důvěryhodný zdroj. Tímto sítem prý prošlo u Matyáše Boháčka jen sedm zdrojů – Česká televize, Český rozhlas, Aktuálně.cz, Deník N, Hospodářské noviny, Reflex a ČTK. Počítá prý s tím, že se tento seznam ještě rozšíří.

Mladému muži se příčí číst MF Dnes a Lidové noviny spadající momentálně do svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Právě proto, že je před pár lety koupil šéf hnutí ANO. Proto je vyřadil ze seznamu důvěryhodných zdrojů. Vedle toho vyřadil také ruskou státní agenturu Sputnik a jí podobné.

Předseda Strany nezávislosti České republiky František Matějka kroutil nad počínáním mladého muže hlavou.

„Patnáctiletý vyvinul aplikaci, ve které najdete zprávy jen z důvěryhodných českých zdrojů. Jistě. Patnáctiletý dokázal po všech dosavadních bohatých životních zkušenostech vytvořit seznam důvěryhodných zdrojů. Máme tu takovou českou Gretu,“ napsal Matějka na sociální síti Twitter v narážce na mladou švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která např. na půdě OSN vynadala politikům, že jí zničili dětství, když nedostatečně bojovali proti globálnímu oteplování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialův zmizík. Premiér vydal své spisy, ale s upravenou realitou. Jako vždy, poznamenal Havlíček

6:37 Fialův zmizík. Premiér vydal své spisy, ale s upravenou realitou. Jako vždy, poznamenal Havlíček

Nemalou pozornost sklízí po několika měsících od vydání kniha premiéra Petra Fialy (ODS) „Vládnutí v…