Patnáctiletý chlapec vytvořil aplikaci filtrující jím vybrané důvěryhodné zdroje. Šéf strany se neudržel: Máme tu takovou českou Gretu

07.12.2019 18:47 | Zprávy

Patnáctiletý Matyáš Boháček vytvořil mobilní aplikaci Newskit, se kterou se snaží bojovat proti dezinformacím. V rozhovoru pro DVTV varoval, že jen 25 procent lidí přijímá zprávy z víc než jednoho zdroje, což považuje za velmi nebezpečné, protože ony tři čtvrtiny populace lze snadno ovlivnit určitým typem zpráv. Netrvalo dlouho a od předsedy Strany nezávislosti České republiky dostal mladý student nálepku „české Grety“ Thunbergové.

Patnáctiletý chlapec vytvořil aplikaci filtrující jím vybrané důvěryhodné zdroje. Šéf strany se neudržel: Máme tu takovou českou Gretu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Jak dnes patnáctiletý Matyáš Boháček dospěl k myšlence, že vyvine aplikaci bojující proti dezinformacím? Prvotním impulzem mu prý byl článek v médiích o tom, jak mladí lidé pracují s informacemi. V návaznosti na tento článek si udělal vlastní průzkum mezi svými vrstevníky a to, co mu z něj vyšlo, označil za „hrozně alarmující“. Přišel totiž na to, že jen čtvrtina jeho kamarádů či spolužáků čerpala zprávy z víc než jednoho zdroje. „To mi přišlo hrozně nebezpečný,“ zdůraznil.

Jeho aplikace Newskit poskytuje uživateli více pohledů na jednu věc, ale pouze z ověřených a důvěryhodných zdrojů. Podle Boháčka se to dá říct i tak, že aplikace funguje jako filtr, která k uživateli nevpustí zprávy z nedůvěryhodných zdrojů. Otázkou je, jaký server získá punc důvěryhodného zdroje, a jaký naopak dostane nálepku dezinformačního webu.

Vždy se jedná o zdroje, které nešíří vlastně zprávy na základě spekulací a mají ověřené zdroje, přičemž se samozřejmě může stát, že jakýkoli zdroj může uvést chybnou informaci, ale počítá se s tím, že se ten zdroj omluví a že se to nestává často. Taky tam nejsou žádné zdroje vlastněné politiky,“ popsal mladý muž svá kritéria pro důvěryhodný zdroj. Tímto sítem prý prošlo u Matyáše Boháčka jen sedm zdrojů – Česká televize, Český rozhlas, Aktuálně.cz, Deník N, Hospodářské noviny, Reflex a ČTK. Počítá prý s tím, že se tento seznam ještě rozšíří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Marek Výborný byl položen dotaz

očkování proti SLAK

Proč se u nás neočkuje proti SLAK?? Proč toto očkování EU zakázala? Proč všude ve světě se očkuje? A je pravda, že v Rakousku se zabíjí jen nakažené kusy??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nové „Přemluv bábu“. Politická výchova rodičů: „Dejte jim tam sledování těchto účtů.“

20:30 Nové „Přemluv bábu“. Politická výchova rodičů: „Dejte jim tam sledování těchto účtů.“

Datový vědec Petr Ludwig na sociální síti vyzývá lidi, aby svým rodičům přidali do sledování vybrané…