Celá řada oborů se potýká s extrémním nedostatkem materiálů. Ať už jde o stavebnictví, automobilový průmysl a mnoho dalších oborů. “K tomu všemu obrovsky zdražila elektřina, ceny vystřelily nahoru o 40 až 50 procent. Když se dívám na předpoklady pro příští rok, neznamená to žádné zlepšení,” obává se Pavel Sehnal.
“Celý příští rok bude energie obrovsky drahá. Pokud stát hledá možnosti, jak ulevit českým firmám, mělo by smysl zatlačit na energetiku a snažit se snížit přes regulační úřad ceny energie k nižším hodnotám,” míní šéf Aliance pro budoucnost.
Připomíná, že v České republice kraluje ČEZ, státem vlastněný energetický kolos. “Proto my v Alianci pro budoucnost směřujeme apel hlavně na vládu. Pokud by trh ovládalo pět šest regionálních výrobců a distribučních společností s vlastními zdroji, cenu elektřiny by utvářelo tržní prostředí,” sděluje politik.
“Tím se opět vracím k myšlence, kterou opakuji dávno, že současní politici zcela opustili tržní modelování, kteří říká, že cena nabídky a cena poptávky se potkají na hladině vyhovující pro obě strany. Vzhledem k tomu, že cena energie je řízena jednotlivými státy, není na trhu dostatečný počet hráčů, kteří by cenu srovnali,” uvádí.
Podle něho z toho plyne, že všechno, co je v rukou státu, je neřiditelné a řítí se do oblasti vysokých nákladů. “Stát nemá vnitřní sebereflexi, aby brzdil, když je to potřeba. Jediné, co může snížit cenu čehokoli na trhu, je konkurenční souboj a ten v podmínkách státního monopolu chybí. Hlas občana proti tomu nic nezmůže, protože miliardy, které z energetiky inkasuje státní rozpočet, mají v tomto souboji pro vládu silnější váhu,” konstatuje Pavel Sehnal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.