„Kupříkladu ve Španělsku bylo podobné jednání posuzováno před soudem. Zdůrazňuji, že šlo o podobný, nikoli shodný příklad. Španělský soud judikoval, že o protiprávní jednání jde a že je to trestné. Přirozeně to do určité míry závisí na legislativě a právní kultuře, možná i historii toho kterého státu, nelze to paušalizovat,“ říká v úvodu rozhovoru státní zástupce Zeman k údajné korupční kauze tří exposlanců z řad ODS.
Uvidíme, co bude s kauzami Nagyová dál
Podle nejvyššího státního zástupce by toto jednání mohlo být označeno za trestné i v jiných evropských zemích. Podstatné na tom všem je, že kontinentální evropské právní systémy vychází ze stejných základů - římského práva, a nelze tedy vyloučit, že by toto jednání poslanců bylo soudem označeno za trestné i u nás. Kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu se to ale už nedozvíme.
Zeman také zdůraznil, že vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan v kauze po celou dobu postupuje v souladu se zákonem. Z tohoto hlediska mu není co vytknout. Odmítá ale odpovědět na otázku, zda vyvodí nějakou personální odpovědnost ve chvíli, kdy by obě větve této kauzy, tedy údajná korupce tří exposlanců a zneužití tajných služeb v případu Nagyová skončily z hlediska státních zástupců nezdarem, tedy očištěním všech aktérů. "Pokud to nastane, budu to řešit," říká pouze Zeman.
Pochybení protikorupční policie
Následně se vyjádřil k prověřování protikorupční policie. Prověrku provádělo policejní prezidium a Zeman na toto konání dohlížel. Vzhledem k tomu, že prověrka skončila již v září, mohl Zeman prozradit, že skutečně byly objeveny některé případy, které byly odloženy, ačkoli mohly být stíhány. Konkrétnější informace ale prozradit nechtěl. Skutečností tedy zatím je, že protikorupční policie pochybila. Další informace podají veřejnosti společně Zeman a policejní prezident Martin Červíček v průběhu příštích deseti dnů.
Nejvyšší státní zástupce se nijak nechtěl vyjadřovat k možnosti, že se odvolaný policejní ředitel Petr Lessy vrátí do své funkce. V obecné rovině ale říká, že se mu s Červíčkem spolupracuje dobře a uvítal by, kdyby policie zažila klidnější časy. V poslední době se potýkala s tolika reformami a tolika personálními změnami, že musí dostat čas na to, je vstřebat, pak bude fungovat o to lépe. Policejní prezident by podle Zemanova názoru měl zůstat ve funkci např. čtyři až pět let.
V závěru rozhovoru poznamenal, že se sám snaží pracovat tak, aby neusínal na vavřínech. Prozatím k jeho práci vláda nemá výhrady, alespoň žádné neslyšel. Poněkud ho ale překvapilo, jak dlouho trvá přijmout novelu zákona o státním zastupitelství. Zeman má za to, že je potřebná a bude pokračovat v jejím prosazování. „Stále se budu snažit, aby návrh zákona prošel včetně protikorupčního speciálu, protože to považuji za nesmírně důležité. Ostatně, ukázalo se nám, že u státních zástupců, kteří mají zkušenosti se složitou věcí, jež se týkala korupce či státních zakázek, následující trestní věci probíhají rychleji a lépe,“ zdůvodňuje svůj záměr Pavel Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp