Inaugurace Donalda Trumpa bude podle bruselského listu Politico svědectvím sílícího pravicového hnutí po celém světě. Na seznamu hostů figurují přední nacionalističtí politici, včetně italské premiérky Giorgie Meloniové, argentinského prezidenta Javiera Mileiho, britského euroskeptika Nigela Farage a francouzského konzervativce Érica Zemmoura.
Mezi dalšími potvrzenými hosty je například maďarský premiér Viktor Orbán nebo španělský politik Santiago Abascal, lídr ultranacionalistické strany Vox. Z Polska se zúčastní bývalý premiér Mateusz Morawiecki. Ty všechny Politico označuje jako „krajně pravicové populisty.“
„Je to více než jen ceremoniál,“ říká Edward Frantz, politolog z univerzity v Indianapolis. „Seznam hostů odráží Trumpovu snahu o posílení globálního pravicového hnutí, což je jasným signálem jeho ideologického směru.“
Pozvánky rozeslané evropským lídrům podtrhují hluboké politické rozdíly na kontinentu. Zatímco Giorgia Meloniová a polští konzervativci byli na seznamu priorit, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová pozvání neobdržela. Z Německa byla pozvána kandidátka na kancléřku za stranu Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová. Českou republiku bude zastupovat europoslanec Filip Turek a lídr Motoristů Petr Macinka.
Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?Anketa
Pozvánku obdržel i čínský prezident Si Ťin-pching, což je krok, který zaskočil mnohé diplomaty. Účast čínské hlavy státu je však nepravděpodobná, neboť Čína své zahraniční cesty plánuje s vojenskou přesností měsíce dopředu. Spekuluje se však, že místo Si by mohl přijet čínský ministr zahraničí Wang Yi, což by mohlo otevřít cestu k obchodním jednáním.
Trumpův přístup k výběru hostů ukazuje, že jeho administrativa bude usilovat o budování aliancí s lídry, kteří sdílejí podobné politické hodnoty, ať už jde o nacionalismus, odpor vůči globalizaci či skeptický postoj k liberálním progresivistickým hodnotám.
Na druhé straně tento krok pravděpodobně zhorší vztahy s tradičními spojenci USA, kteří byli z pozvánek vynecháni. EU, která se v době prvního Trumpova funkčního období snažila udržet stabilní vztahy s USA, se nyní může ocitnout v nevýhodě.
Jaký dopad bude mít Trumpova administrativa na globální politiku, ukáže až čas. Jedno je však jisté – Trumpova druhá inaugurace vstoupí do historie svým ideologickým poselstvím. Svět nyní čeká na to, jak tento nový směr ovlivní mezinárodní vztahy a rovnováhu sil.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič