Strejček na stránkách IVK informuje o Pavlově proslovu k plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Nehodnotí ovšem obsah proslovu, ale fakt, že Pavlovi za projev tleskal zaplněný sál, jak neopomněla zmínit některá česká média. Situace ale byla podle Strejčka trochu jiná, než si český čtenář mohl myslet. „Pavlovo vystoupení jsem celé v přímém přenosu sledoval. Musel jsem se zasmát, když pár desítek minut po skončení Pavlova vystoupení informoval web Českého rozhlasu, že ‚prezident Pavel si vysloužil dvouminutový potlesk vestoje všech poslanců Evropského parlamentu‘,“ píše ironicky Strejček.
Strejček má totiž vlastní zkušenost z fungování Evropského parlamentu, kde působil mezi lety 2004–2014. „Detailně znám nejen to, co se děje na plénu, ale podrobně znám i vše, co obvykle a rutinně probíhá za ‚scénou‘. Proto cítím nutnost běžnému občanovi, který o detailech nic netuší (a ani nemůže), přidat krátké vysvětlení toho, co se dnes skutečně ve Štrasburku dělo,“ pokračuje Strejček.
Výmluvné je podle něj už to, že Pavel se dostal na řadu až dvacet minut po plánovaném čase, protože není tak důležitý státník, aby se kvůli němu zastavovalo probíhající jednání. „Vystoupení Petra Pavla bylo podle pracovního programu parlamentu plánováno v čase od 11.30 do 11.55 hodin. Pavel však začal mluvit až v 11.48 hod. Předcházející debata o urychlení schvalovacího procesu pro snadnější udělování statutu azylu imigrantům přicházejícím do EU se výrazně protáhla. Protože se neočekávalo vystoupení některého z lídrů unijní velmoci (jako tomu bývalo v případech Merkelové, Blaira nebo Macrona), nikdo z vedení EP ani neměl zájem dodržet stanovený časový harmonogram,“ má jasno Strejček, že Pavel není ve Štrasburku považován za žádnou „těžkou politickou váhu“, kvůli které by projednávání parlamentních témat nemělo mít přednost.
Strejček si také povšiml, že prezident Pavel zahájil a téměř celé své vystoupení přednesl k poloprázdnému sálu. „Z vlastní zkušenosti si myslím, že poslechnout si Pavla přišla sotva jedna čtvrtina poslanců (odhaduji tak 150). Závěr Pavlova vystoupení však sledoval již plný parlamentní sál. Proč všichni poslanci nepřišli hned na začátek, když na konci Pavlova vystoupení tam byli? Vysvětlení je snadné, ale běžný občan nic netuší,“ tvrdí Strejček a nabízí jednoduché vysvětlení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič